Mere end hver anden dansker siger nej til Smittestop-appen: Frygter for data-sikkerheden

Mere end hver anden dansker siger nej til at downloade Smittestop-appen. De er skeptiske overfor både datasikkerheden og funktionaliteterne i appen.

Artikel top billede

Mere end hver anden danske har ikke installeret den danske Smittestop-app på deres mobiltelefon, viser en undersøgelse, som Userneeds har udarbejdet på vegne af Ingeniørforeningen, IDA.

Undersøgelsen - der har haft deltagelse af 2.000 danskere - viser, at blot 47 procent af de adspurgte har installeret appen, mens 52 procent ikke har installeret den. Den sidste procent aner ikke, om appen er installeret eller ej.

Ud af de 52 procent, der har sagt nej til at installere den, peger næsten en tredjedel som årsag på, at de ikke har tillid til, at deres data bliver opbevaret sikkert.

14 procent begrunder fravalget med, at de ikke vil deres sundhedsoplysninger med andre, mens 36 procent peger på, at de mener, at appen ikke virker ordentligt.

Den danske smittestop-app er udviklet af Netcompany og bygger på teknologi fra Apple og Google.

Det kan du læse mere om her: Grønt lys for dansk corona-app: Apple og Google frigiver smittesporingsløsning

Ingeniørforeningens talsmand, Kåre Løvgren, mener, at danskerne skepsis over for appen blandt andet kan skyldes, at de bagvedliggende teknologier kommer fra de amerikanske selskaber.

Han mener, at der istedet bør udvikles en europæisk løsning.

“Jeg tror, at danskerne havde taget bedre mod en digital smitteopsporing, hvis vi havde udviklet vores egen kritiske infrastruktur i stedet at læne os op ad amerikanske virksomheder,” siger han.

Opgaven med at håndtere smittestop-appen bliver sendt i udbud en af de nærmeste dage, og det er her planen, at kildekoden også skal frigives.

Det kan du læse mere om her: Myndighederne vil frigive kildekode til smitte-app med nyt udbud

Læs også:

Sundhedsministeriet erkender problemer med corona-app: Android-telefoner kan blokere for Smittestop

Prisen for den danske Smittestop-app lander på mindst 35 millioner kroner i 2020 - flere udgifter på vej

Vismænd: Den danske Smitte-app til 20 millioner kroner har opdaget blot 14 smittede danskere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune