Sikkerhedsbrist i din iPhone: Apple lapper tre sårbarheder i iOS

En række nye sikkerhedshuller er blevet opdaget i iPhonens styresystem. De er netop blevet rettet med en ny sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Apple har netop frigivet en opdatering til iOS, der lapper tre sikkerhedshuller i styresystemet, som allerede kan være blevet udnyttet af hackere.

Det oplyser Apple selv på sin support-side, hvor det fremgår at sårbarhederne er blevet rettet med opdateringerne iOS 14.4 og iPadOS 14.4.

Det drejer sig om såkaldte nuldagssårbarheder, der ifølge Apple er blevet indrapporteret til Apple af anonyme sikkerhedsfolk.

Den ene sårbarhed vedrører systemkernen i iOS, mens de to andre vedrører motoren i Webkit-browseren.

Læs også: Cisco har ikke nogen løsning på sikkerhedsfejl: Sådan afhjælper du den selv

Kunne afvikle onsindet kode

Webkit-sårbarhederne tillod angiveligt, at hackere kunne afvikle deres egen ondsidede kode i Apples Safari-browsere til iOS, mens sårbarheden i iOS-kernen angiveligt tillod, at hackere kunne give deres egen ondsindede kode højere privilegier i styresystemet.

Sikkerhedseksperter vurderer ifølge it-mediet Zdnet, at alle tre sårheder ville kunne udnyttes i sammenhæng.

Det vil sige, at brugere vil kunne blive lokket ind på en onsidet hjemmeside, der udnytter webkit-sårbarheder.

Herefter vil det være muligt at udnytte sårbarheden i iOS-kernen til at give koden højere priviliger og dermed kompromittere hele styresystemet.

Ifølge Zdnet er de nye sårbarheder blot de seneste i en lang række af iOS-sårbarheder.

I november 2020 blev en række nuldagssårheder opdaget af sikkerhedsfolk hos Google, mens andre nuldagssårbarheder i iOS blev opdaget i december, da det kom frem, at ansatte hos den arabiske tv-station Al Jazeera var blevet angrebet via en nuldagssårbarhed.

Læs også: Ny sårbarhed: Din iPhone kan hackes via mail i otte år gammel sårbarhed

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job