Sikkerhedsbrist i din iPhone: Apple lapper tre sårbarheder i iOS

En række nye sikkerhedshuller er blevet opdaget i iPhonens styresystem. De er netop blevet rettet med en ny sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Apple har netop frigivet en opdatering til iOS, der lapper tre sikkerhedshuller i styresystemet, som allerede kan være blevet udnyttet af hackere.

Det oplyser Apple selv på sin support-side, hvor det fremgår at sårbarhederne er blevet rettet med opdateringerne iOS 14.4 og iPadOS 14.4.

Det drejer sig om såkaldte nuldagssårbarheder, der ifølge Apple er blevet indrapporteret til Apple af anonyme sikkerhedsfolk.

Den ene sårbarhed vedrører systemkernen i iOS, mens de to andre vedrører motoren i Webkit-browseren.

Læs også: Cisco har ikke nogen løsning på sikkerhedsfejl: Sådan afhjælper du den selv

Kunne afvikle onsindet kode

Webkit-sårbarhederne tillod angiveligt, at hackere kunne afvikle deres egen ondsidede kode i Apples Safari-browsere til iOS, mens sårbarheden i iOS-kernen angiveligt tillod, at hackere kunne give deres egen ondsindede kode højere privilegier i styresystemet.

Sikkerhedseksperter vurderer ifølge it-mediet Zdnet, at alle tre sårheder ville kunne udnyttes i sammenhæng.

Det vil sige, at brugere vil kunne blive lokket ind på en onsidet hjemmeside, der udnytter webkit-sårbarheder.

Herefter vil det være muligt at udnytte sårbarheden i iOS-kernen til at give koden højere priviliger og dermed kompromittere hele styresystemet.

Ifølge Zdnet er de nye sårbarheder blot de seneste i en lang række af iOS-sårbarheder.

I november 2020 blev en række nuldagssårheder opdaget af sikkerhedsfolk hos Google, mens andre nuldagssårbarheder i iOS blev opdaget i december, da det kom frem, at ansatte hos den arabiske tv-station Al Jazeera var blevet angrebet via en nuldagssårbarhed.

Læs også: Ny sårbarhed: Din iPhone kan hackes via mail i otte år gammel sårbarhed

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS