Morgen-briefing: Dansk Internet Forum siger farvel til bestyrelsesmedlem Tom Togsverd / Nokia er nummer ét i 5G-patenter / Digitale tjenester skal miljømærkes

Dansk Internet Forum siger farvel til bestyrelsesmedlem Tom Togsverd. Nokia er nummer ét i 5G-patenter. Digitale tjenester skal miljømærkes. Australien har fået nok af Apples og Googles gebyrer til appudviklere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til ugens sidste morgen-briefing. Lidt tidligt nuvel, men hvem beder ikke gerne en lille bøn for en store bede-fri-dag?

På tasterne for sidste gang i denne uge er Ditte Vinterberg Weng.

Rigtig god fornøjelse - vi ses i maj!

Dansk Internet Forum siger farvel til bestyrelsesmedlem Tom Togsverd

Efter 13 år som bestyrelsesmedlem udtræder Tom Togsverd af posten i Dansk Internet Forum (DIFO). Idet Togsverd fratræder kommer direktør Maria Fredenslund fra RettighedsAlliancen ind og udfylder hans plads.

DIFO, der blev stiftet i 1999, er en forening, som har det overordnede ansvar for at varetage administrationen af top level domænet ”.dk”. Tom Togsverd har været bestyrelsesmedlem i DIFO siden april 2008.

"Det er vigtigt at .dk-domæner er sikre, så danske virksomheder kan føle sig trygge ved at benytte dem. Det er jeg glad for at have bidraget med, i arbejdet i bestyrelsen,” fortæller Tom Togsverd selv i en pressemeddelelse.

Togsverd er uddannet civilingeniør fra DTU og ph.d. Han har samtidig over 20 års erfaring med sig i bagagen fra IT-verdenen. I dag driver han enkeltmandsvirksomheden Togsverd Consult, og er samtidig partner i rådgivningsvirksomheden Indesmatech.

Marie Fredenslund, der i forvjen har 10 års arbejde med at sikre bedre vilkår på nettet, glæder sig til at begynde på posten.

”DIFO og DK Hostmaster gør et kompetent og vigtigt arbejde med at gøre internettet til et sikkert sted at være for både forbrugere og virksomheder. Det skaber genklang i det danske samfund og i andre lande.”

Nokia er nummer ét i 5G-patenter

Nokia har i går meddelt, at tele-virksomheden er blevet placeret på en førsteplads i disciplinen 5G-patenter. Det er analysefirmaet PA Consulting, der i en undersøgelse tildeler Nokia titlen.

PA Consulting har kigget på 5G-patentlandskabet og undersøgte, om patenterne virkelig er essentielle for 5G-standarden.

I sin undersøgelse af Standard Essential Patents, der blev offentliggjort i april 2021, konkluderede analyseselskabet, at Nokia er nummer et for ejerskab af tildelte patenter, som forskerne fandt afgørende for 5G-standarder.

Ifølge Nokias topchef Jenni Lukander, er undersøgelsen en påmindelse om, at man ikke kun skal se på antallet af patenter, men også kvaliteten, når man vurderer styrken af ​​en patentportefølje.

Digitale tjenester skal miljømærkes

Danmarks og verdens konstant stigende datatrafik efterlader store spor på klimakontoen og udfordrer CO2-regnskabet. Men samtidig er digitale teknologier nødvendige værktøjer til at reducere vores generelle energiforbrug, påpeger ny rapport fra SIRI-Kommissionen 4.0.

Kommissionen har stillet sig selv den opgave at gøre klimakampen digital. Det har resulteret i en række anbefalinger, som retter sig mod både virksomheder, borgere, forskere og beslutningstagere.

To af dem lyder:

- Miljømærkeordninger skal klistres på streamingkanaler og browsere til at oplyse sammenligneligt energiforbrug og CO2-udledning. På den måde er det lettere for borgere at tage miljøbevidste beslutninger.

- Offentlige institutioner skal kunne bevæge sig ud over kravet om indkøb til laveste pris, for at få rum til klimavenlige indkøb af it-udstyr og til at eksperimentere med bæredygtige løsninger. Også genbrug bør være i fokus her.

"Vi er simpelthen nødt til at finde løsninger på udfordringerne med klimaaftrykket fra vores digitale færden, hvis tingene ikke skal løbe løbsk. Og den opgave hviler på mange skuldre”, siger Ingeniørforeningens formand Thomas Damkjær Petersen, der er formand for SIRI-Kommissionen 4.0.

SIRI-Kommissionen blev nedsat i sommeren 2016 af MF for Radikale Venstre, Ida Auken og formand for IDA, Thomas Damkjær Petersen.

Læs alle kommissionens anbefalinger her.

Australien har fået nok af Apples og Googles gebyrer til appudviklere

Australien melder sig nu til koret af lande, der vil have Apple og Google til at gøre noget ved gebyrer på mobilapps. Den australske konkurrencemyndighed truer tech-giganterne med indgreb, hvis ikke de ændrer praksis.

Myndigheden - Australian Competition and Consumer Commission (ACCC) - vil give appudviklere ret til at lade bugere betale uden om Apples og Googles betalingssystemer. Sådan er kravet allerede i dag.

Desuden skal alle mobiler med techvirksomhedernes styresystemer - henholdsvist Android og iOS - kunne ændre elelr fjerne standardapps samt forinstallere apps på telefonen.

EU-Kommissionen ventes inden længe officielt at åbne en konkurrencesag mod Apple specifikt for netop gebyrer på 30 procent af alt salg appudviklerne får ind.

Som det er i dag, er Googles og Apples egne app stores den eneste måde en bruger kan købe appudviklernes apps i dag.

Det skriver Reuters.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S