Open source-kæmper trækker sig ud af Rusland og annullerer alle ordrer med russiske selskaber

Open source- og Linux-kæmpen Red Hat dropper alle ordrer og partner-aftaler i Rusland og Belarus. SUSE stopper al nysalg, mens Docker opsiger alle aftaler i Rusland og Belarus.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største open source-selskab, Red Hat, siger farvel og tak til Rusland, hvor selskabet nu lukker og slukker for alle ordrer og partner-aftaler.

Dermed følger Red Hat - der ejes af IBM - nu i kølvandet på en efterhånden lang række vestlige it-selskaber, som i de seneste dage har trukket sig ud af Rusland i protest mod russernes invasion af Ukraine.

“Med omgående virkning stopper vi for al salg og services i Rusland og Belarus. Dette inkluderer stop for partner-aftaler med organisationer, der holder til eller har hovedkvarterer i Rusland og Belarus,” meddeler Red Hat-topchef Paul Cormier i en blogpost, der blev offentliggjort natten til onsdag dansk tid.

Her skriver han, at Red Hat vil fortsætte med at tage sig af sine medarbejderne i Ukraine og Rusland, som selskabet ‘fortsat vil sikre har den støtte og de ressourcer, som de har brug for.’

“Vi har hjulpet red hatters i Ukraine og deres familier med at flytte sikkert til nabolande og vil fortsat hjælpe dem, der bliver i landet,” skriver han.

Red Hat har i således transporteret medarbejderne til sikre områder i busser til Polen.

“Vi hjælper også medarbejderne i Rusland,” skriver han i blogposten, som du kan læse her.

SUSE stopper al salg

Hos SUSE går man knapt så lang. Selskabet meddeler, at det stopper for al direkte salg til Rusland og følger de generelle sanktions-rammer, som de vestlige lande har iværksat mod Rusland.

SUSE meddeler, at selskabet ‘løbende evaluerer vores forretnings-relationer i Rusland.’

Docker forlader Rusland

Også Docker siger farvel og tak til Rusland og Belarus.

Topchef Scott Johnson meddeler, at Docker ‘ikke vil gøre forretning med russiske selskaber i denne periode.’

Selskabet har derfor lukket for muligheden for, at russiske og belarussiske virksomheder kan købe Docker-abonnementer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job