Open source-kæmper trækker sig ud af Rusland og annullerer alle ordrer med russiske selskaber

Open source- og Linux-kæmpen Red Hat dropper alle ordrer og partner-aftaler i Rusland og Belarus. SUSE stopper al nysalg, mens Docker opsiger alle aftaler i Rusland og Belarus.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største open source-selskab, Red Hat, siger farvel og tak til Rusland, hvor selskabet nu lukker og slukker for alle ordrer og partner-aftaler.

Dermed følger Red Hat - der ejes af IBM - nu i kølvandet på en efterhånden lang række vestlige it-selskaber, som i de seneste dage har trukket sig ud af Rusland i protest mod russernes invasion af Ukraine.

“Med omgående virkning stopper vi for al salg og services i Rusland og Belarus. Dette inkluderer stop for partner-aftaler med organisationer, der holder til eller har hovedkvarterer i Rusland og Belarus,” meddeler Red Hat-topchef Paul Cormier i en blogpost, der blev offentliggjort natten til onsdag dansk tid.

Her skriver han, at Red Hat vil fortsætte med at tage sig af sine medarbejderne i Ukraine og Rusland, som selskabet ‘fortsat vil sikre har den støtte og de ressourcer, som de har brug for.’

“Vi har hjulpet red hatters i Ukraine og deres familier med at flytte sikkert til nabolande og vil fortsat hjælpe dem, der bliver i landet,” skriver han.

Red Hat har i således transporteret medarbejderne til sikre områder i busser til Polen.

“Vi hjælper også medarbejderne i Rusland,” skriver han i blogposten, som du kan læse her.

SUSE stopper al salg

Hos SUSE går man knapt så lang. Selskabet meddeler, at det stopper for al direkte salg til Rusland og følger de generelle sanktions-rammer, som de vestlige lande har iværksat mod Rusland.

SUSE meddeler, at selskabet ‘løbende evaluerer vores forretnings-relationer i Rusland.’

Docker forlader Rusland

Også Docker siger farvel og tak til Rusland og Belarus.

Topchef Scott Johnson meddeler, at Docker ‘ikke vil gøre forretning med russiske selskaber i denne periode.’

Selskabet har derfor lukket for muligheden for, at russiske og belarussiske virksomheder kan købe Docker-abonnementer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S