Open source-kæmper trækker sig ud af Rusland og annullerer alle ordrer med russiske selskaber

Open source- og Linux-kæmpen Red Hat dropper alle ordrer og partner-aftaler i Rusland og Belarus. SUSE stopper al nysalg, mens Docker opsiger alle aftaler i Rusland og Belarus.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største open source-selskab, Red Hat, siger farvel og tak til Rusland, hvor selskabet nu lukker og slukker for alle ordrer og partner-aftaler.

Dermed følger Red Hat - der ejes af IBM - nu i kølvandet på en efterhånden lang række vestlige it-selskaber, som i de seneste dage har trukket sig ud af Rusland i protest mod russernes invasion af Ukraine.

“Med omgående virkning stopper vi for al salg og services i Rusland og Belarus. Dette inkluderer stop for partner-aftaler med organisationer, der holder til eller har hovedkvarterer i Rusland og Belarus,” meddeler Red Hat-topchef Paul Cormier i en blogpost, der blev offentliggjort natten til onsdag dansk tid.

Her skriver han, at Red Hat vil fortsætte med at tage sig af sine medarbejderne i Ukraine og Rusland, som selskabet ‘fortsat vil sikre har den støtte og de ressourcer, som de har brug for.’

“Vi har hjulpet red hatters i Ukraine og deres familier med at flytte sikkert til nabolande og vil fortsat hjælpe dem, der bliver i landet,” skriver han.

Red Hat har i således transporteret medarbejderne til sikre områder i busser til Polen.

“Vi hjælper også medarbejderne i Rusland,” skriver han i blogposten, som du kan læse her.

SUSE stopper al salg

Hos SUSE går man knapt så lang. Selskabet meddeler, at det stopper for al direkte salg til Rusland og følger de generelle sanktions-rammer, som de vestlige lande har iværksat mod Rusland.

SUSE meddeler, at selskabet ‘løbende evaluerer vores forretnings-relationer i Rusland.’

Docker forlader Rusland

Også Docker siger farvel og tak til Rusland og Belarus.

Topchef Scott Johnson meddeler, at Docker ‘ikke vil gøre forretning med russiske selskaber i denne periode.’

Selskabet har derfor lukket for muligheden for, at russiske og belarussiske virksomheder kan købe Docker-abonnementer.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse