Open source-kæmper trækker sig ud af Rusland og annullerer alle ordrer med russiske selskaber

Open source- og Linux-kæmpen Red Hat dropper alle ordrer og partner-aftaler i Rusland og Belarus. SUSE stopper al nysalg, mens Docker opsiger alle aftaler i Rusland og Belarus.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største open source-selskab, Red Hat, siger farvel og tak til Rusland, hvor selskabet nu lukker og slukker for alle ordrer og partner-aftaler.

Dermed følger Red Hat - der ejes af IBM - nu i kølvandet på en efterhånden lang række vestlige it-selskaber, som i de seneste dage har trukket sig ud af Rusland i protest mod russernes invasion af Ukraine.

“Med omgående virkning stopper vi for al salg og services i Rusland og Belarus. Dette inkluderer stop for partner-aftaler med organisationer, der holder til eller har hovedkvarterer i Rusland og Belarus,” meddeler Red Hat-topchef Paul Cormier i en blogpost, der blev offentliggjort natten til onsdag dansk tid.

Her skriver han, at Red Hat vil fortsætte med at tage sig af sine medarbejderne i Ukraine og Rusland, som selskabet ‘fortsat vil sikre har den støtte og de ressourcer, som de har brug for.’

“Vi har hjulpet red hatters i Ukraine og deres familier med at flytte sikkert til nabolande og vil fortsat hjælpe dem, der bliver i landet,” skriver han.

Red Hat har i således transporteret medarbejderne til sikre områder i busser til Polen.

“Vi hjælper også medarbejderne i Rusland,” skriver han i blogposten, som du kan læse her.

SUSE stopper al salg

Hos SUSE går man knapt så lang. Selskabet meddeler, at det stopper for al direkte salg til Rusland og følger de generelle sanktions-rammer, som de vestlige lande har iværksat mod Rusland.

SUSE meddeler, at selskabet ‘løbende evaluerer vores forretnings-relationer i Rusland.’

Docker forlader Rusland

Også Docker siger farvel og tak til Rusland og Belarus.

Topchef Scott Johnson meddeler, at Docker ‘ikke vil gøre forretning med russiske selskaber i denne periode.’

Selskabet har derfor lukket for muligheden for, at russiske og belarussiske virksomheder kan købe Docker-abonnementer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest