400 kilometer fra den russiske grænse diskuterer cybersikkerhedseksperter krigens næste skridt: Sphere 2022-konferencen er i fuld gang

Computerworld i Helsinki, Finland: Mens krigen raser fysisk og i cyberspace over Ukraine er cirka 200 deltagere samlet til dette års Sphere 2022-konference, hvor Rusland og et Europa i krig er blevet årets tema.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Helsinki, Finland: "Hvis EU ikke opstiller sine egne standarder, vil det være tvunget til at vedtage standarder lavet af andre. Geopolitisk set er teknologi ikke neutral. Europa skal stå fast."

Sådan lyder budskabet fra Juhani Hintikka, direktør i WithSecure, som er et nyt ben af sikkerhedsselskabet F-Secure.

På en solklar onsdag formiddag samles cybersikkerhedsentusiaster fra nær og fjern til første dag på WithSecures årlige konference, der står i it-sikkerhedens tegn.

Sphere 2022 løber af stablen i Helsinki i WithSecures bygning af samme navn - Sphere - med højt til loftet og udsigt til Helsinkis havn, der støder ud til den Finske Bugt.

Og det er svært ikke at tænke på, i det de første talere går på scenen og kaster lys over den aktuelle trusselssituation, at for enden af netop denne bugt, omtrent 400 kilometer over vandet, vil man støde stævnen mod Sankt Petersborg i Rusland.

Lige nu ligger to krigsskibe og vugger i det blikklare vand i havnen og synliggører den fysiske krig.

Oppe fra scenen taler tallene sit klare sprog om den usynlige krig. Cyberkrigen.

"Finland kommer ikke ofte i internationale overskrifter," erkender Hintikka. Men:

"Det ændrede sig, da Rusland invaderede Ukraine. Og Europas sikkerhedslandskab forvandlede sig fra den ene dag til den anden."

1.340 km af den finske grænse flugter med Rusland, og Finland har længe været forberedt på truslen fra øst.

"Siden Rusland invaderede Ukraine i februar, har vi ikke rigtig set en stigning i angreb rettet mod kritisk infrastruktur her i Finland. Men med vores NATO-applikation er Finland og Sverige ved at blive mere interessante mål for russiske hackergrupper," mener Juhani Hintikka.

De bomber, der kastes over de digitale slagmarker lige nu, er i høj grad dis- og misinformation.

Men hvad der ifølge Juhani Hintikka dog er mere bekymrende, er, at senere cyberangreb fra russisk side kan komme som gengældelse for beslutningen om at blive medlem af NATO - det kan være i form af cyberspionage.

Men én ting er sikkert for finnerne.

"Truslen om krig i Europa har ikke overrasket os," erklærer cybersikkerhedsdirektøren.

Konferencens temaer står i år i lyset af den højaktuelle trusselssituation, som netop den russiske præsident Vladimir Putin har trukket ned over hele Europa.

Computerworld er inviteret til Helsinki af WithSecure. Læs mere om Computerworld og rejser her.

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS