Amerikanske lufthavnshjemmesider i sort: Russisk-talende hackere tager ansvaret

Hackergruppen Killnet har taget ansvaret for et angreb mod 14 amerikanske lufthavnes hjemmesider. Flytrafikken er ikke på virket af angrebet, lyder det fra de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

14 hjemmesider, hvor af flere tilhører nogle af de største amerikanske lufthavne, blev lagt ned i løbet af mandagen, og ifølge amerikanske CNN har russisk-talende hackere fra gruppen Killnet taget ansvaret.

Det understreges dog, at selvom angrebet på hjemmesiderne kan være til gene for passagerne, så har det ingen konsekvenser for flytrafikken.

”Vi undersøger naturligvis sagen, men vi har ingen bekymringer for om det påvirker driften,” siger Kiersten Todt, der er stabschef i den amerikanske styrelse for cybersikkerhed og infrastruktur-sikkerhed.

Blandt de ramte lufhavnen, der har fået sine hjemmesider lagt ned, er den internationale lufthavn i Los Angeles samt Harsfield-Jackson International Airport i Atlanta.

Killnet der har taget ansvaret for angrebene har skruet op for sine angreb mod mål i Nato lande efter Ruslands invasion af nabolandet Ukraine. Det er ifølge CNN uvist hvilken forbindelse Killnet har til den russiske regering.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job