Kina på vej med gigantisk statsligt it-system: Vil samle landets data i et system

Kina vil samle landets data i et samlet statsligt it-system.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kina vil inden for de kommende år samle sine statslige data i et samlet it-system.

Ideen er, at det fra 2025 skal være muligt at søge på tværs af de statslige data i det, som ifølge The Register kommer til at hedde ‘National Integrated Government Affairs Big Data System.’

I systemet vil Kina gøre det muligt at søge i millioner af statslige dataset via samme indgang.

Kina er faktisk allerede et stykke hen af vejen, i det landet allerede har et såkaldt data-katalog, der giver et overblik over detaljerne i mere end tre millioner statslige data-biblioteker med godt 20 millioner under-grupperinger.

De inkluderer blandt andet udførlige dataset over befolkning, natur-ressourcer, økonomi og virksomheder.

Det kommende system vil hertil rumme data om eksempelvis sundhed, kreditsystemer, licenser og tilladelser og meget andet, som alt sammen vil kunne deles på tværs af ministerier og andre myndigheder.

I planen for det nye statslige it-system - som du finder (på kinesisk) her - peges der på, at det nye system vil gøre det meget nemmere at dele og åbne og håndtere data.

Kina vil samtidig løbende forbedre datakvalitet, ligesom der skal udvikles løsninger til dynamisk opdatering af databaser og kataloger.

Datacentre

Ifølge The Register kommer det nye system til at betyde, at Kina vil opføre nye datacentre i stor skala forskellige steder i Kina.

Det kommer til at kræve udvikling af nye GPU’er og andet teknologi samt udvikling af bæredygtige datacenter-løsninger, fremgår det.

Kina kan for tiden ikke importere en række teknologier fra USA, som har indført eksportforbud på området.

Register skriver, at den kinesiske regering håber, at systemet fra 2025 vil kunne forstærke det kinesiske borger-system, som anvendes til holde styr på den enkelte kineser og til eksempelvis at beslutte, om en kinesisk borger kan få tildelt særlige uddannelses-privilegier, bolig og lignende.

Desuden skal de samlede data kunne fremme udvikling og optimering af eksempelvis finansielle tjenester, sundheds-systemer, infrastruktur og meget andet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S