Kina på vej med gigantisk statsligt it-system: Vil samle landets data i et system

Kina vil samle landets data i et samlet statsligt it-system.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kina vil inden for de kommende år samle sine statslige data i et samlet it-system.

Ideen er, at det fra 2025 skal være muligt at søge på tværs af de statslige data i det, som ifølge The Register kommer til at hedde ‘National Integrated Government Affairs Big Data System.’

I systemet vil Kina gøre det muligt at søge i millioner af statslige dataset via samme indgang.

Kina er faktisk allerede et stykke hen af vejen, i det landet allerede har et såkaldt data-katalog, der giver et overblik over detaljerne i mere end tre millioner statslige data-biblioteker med godt 20 millioner under-grupperinger.

De inkluderer blandt andet udførlige dataset over befolkning, natur-ressourcer, økonomi og virksomheder.

Det kommende system vil hertil rumme data om eksempelvis sundhed, kreditsystemer, licenser og tilladelser og meget andet, som alt sammen vil kunne deles på tværs af ministerier og andre myndigheder.

I planen for det nye statslige it-system - som du finder (på kinesisk) her - peges der på, at det nye system vil gøre det meget nemmere at dele og åbne og håndtere data.

Kina vil samtidig løbende forbedre datakvalitet, ligesom der skal udvikles løsninger til dynamisk opdatering af databaser og kataloger.

Datacentre

Ifølge The Register kommer det nye system til at betyde, at Kina vil opføre nye datacentre i stor skala forskellige steder i Kina.

Det kommer til at kræve udvikling af nye GPU’er og andet teknologi samt udvikling af bæredygtige datacenter-løsninger, fremgår det.

Kina kan for tiden ikke importere en række teknologier fra USA, som har indført eksportforbud på området.

Register skriver, at den kinesiske regering håber, at systemet fra 2025 vil kunne forstærke det kinesiske borger-system, som anvendes til holde styr på den enkelte kineser og til eksempelvis at beslutte, om en kinesisk borger kan få tildelt særlige uddannelses-privilegier, bolig og lignende.

Desuden skal de samlede data kunne fremme udvikling og optimering af eksempelvis finansielle tjenester, sundheds-systemer, infrastruktur og meget andet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos