Ny netbook har både harddisk og SSD

MSI er klar med ny netbook, der både holder bedre på batteriet og har plads til mere storage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

U115 Hybrid hedder den lille ny netbook som MSI vil følge deres populære Wind op med. Mest interessant er det, at MSI har valgt at gøre det muligt at bruge både en traditionel harddisk og en solid state disk samtidig. Det skulle være den første bærbare computer i verden, som har den mulighed.

Solid state disken er den primære disk, som skal drive styresystemet, og så bliver den traditionelle harddisk storage-base.

U115 Hybrid kan opnå 'fantastisk batterilevetid', siger MSI, uden dog at komme nærmere ind på hvor mange timers drift vi taler om. Men en speciel ECO-mode skulle suspendere alle ikke essentielle funktioner, og vride ekstra mange minutter ud af batteriet. Blandt andet skulle ECO-mode lukke ned for den traditionelle harddisk, for på den måde at spare på strøm.

Processoren i U115 er Intels Menlow-platform, altså Atom-cpu'en, skærmen er 10,2 tommer, og der er 1GB ram, ligesom i Wind. Hybrid U115 kommer til Danmark i løbet af første kvartal næste år.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S