Ny netbook har både harddisk og SSD

MSI er klar med ny netbook, der både holder bedre på batteriet og har plads til mere storage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

U115 Hybrid hedder den lille ny netbook som MSI vil følge deres populære Wind op med. Mest interessant er det, at MSI har valgt at gøre det muligt at bruge både en traditionel harddisk og en solid state disk samtidig. Det skulle være den første bærbare computer i verden, som har den mulighed.

Solid state disken er den primære disk, som skal drive styresystemet, og så bliver den traditionelle harddisk storage-base.

U115 Hybrid kan opnå 'fantastisk batterilevetid', siger MSI, uden dog at komme nærmere ind på hvor mange timers drift vi taler om. Men en speciel ECO-mode skulle suspendere alle ikke essentielle funktioner, og vride ekstra mange minutter ud af batteriet. Blandt andet skulle ECO-mode lukke ned for den traditionelle harddisk, for på den måde at spare på strøm.

Processoren i U115 er Intels Menlow-platform, altså Atom-cpu'en, skærmen er 10,2 tommer, og der er 1GB ram, ligesom i Wind. Hybrid U115 kommer til Danmark i løbet af første kvartal næste år.

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job