Ny netbook har både harddisk og SSD

MSI er klar med ny netbook, der både holder bedre på batteriet og har plads til mere storage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

U115 Hybrid hedder den lille ny netbook som MSI vil følge deres populære Wind op med. Mest interessant er det, at MSI har valgt at gøre det muligt at bruge både en traditionel harddisk og en solid state disk samtidig. Det skulle være den første bærbare computer i verden, som har den mulighed.

Solid state disken er den primære disk, som skal drive styresystemet, og så bliver den traditionelle harddisk storage-base.

U115 Hybrid kan opnå 'fantastisk batterilevetid', siger MSI, uden dog at komme nærmere ind på hvor mange timers drift vi taler om. Men en speciel ECO-mode skulle suspendere alle ikke essentielle funktioner, og vride ekstra mange minutter ud af batteriet. Blandt andet skulle ECO-mode lukke ned for den traditionelle harddisk, for på den måde at spare på strøm.

Processoren i U115 er Intels Menlow-platform, altså Atom-cpu'en, skærmen er 10,2 tommer, og der er 1GB ram, ligesom i Wind. Hybrid U115 kommer til Danmark i løbet af første kvartal næste år.

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS