Ny netbook har både harddisk og SSD

MSI er klar med ny netbook, der både holder bedre på batteriet og har plads til mere storage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jeppe R. Børsting, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

U115 Hybrid hedder den lille ny netbook som MSI vil følge deres populære Wind op med. Mest interessant er det, at MSI har valgt at gøre det muligt at bruge både en traditionel harddisk og en solid state disk samtidig. Det skulle være den første bærbare computer i verden, som har den mulighed.

Solid state disken er den primære disk, som skal drive styresystemet, og så bliver den traditionelle harddisk storage-base.

U115 Hybrid kan opnå 'fantastisk batterilevetid', siger MSI, uden dog at komme nærmere ind på hvor mange timers drift vi taler om. Men en speciel ECO-mode skulle suspendere alle ikke essentielle funktioner, og vride ekstra mange minutter ud af batteriet. Blandt andet skulle ECO-mode lukke ned for den traditionelle harddisk, for på den måde at spare på strøm.

Processoren i U115 er Intels Menlow-platform, altså Atom-cpu'en, skærmen er 10,2 tommer, og der er 1GB ram, ligesom i Wind. Hybrid U115 kommer til Danmark i løbet af første kvartal næste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse