Det talende betalingskort på vej – kan hjælpe blinde og svagtsynede

Det er ikke altid så nemt at klare betalinger med kort, når man er synshandicappet. Det kan et nyt ”talende” betalingskort måske afhjælpe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man har et synshandicap, er der mange forhindringer i dagligdagen. En af dem er betaling med betalingskort. Derfor har den internationale teknologi- og sikkerhedsvirksomhed Thales udviklet en løsning, der kan bidrage til at øge tilliden omkring pengeoverførsler i det daglige for blinde og svagsynede.

Det nye betalingskort kan via en smartphone-app fortælle om hele transaktionsprocessen, og hvor meget der skal overføres. Betalingskortet er certificeret af Visa og Mastercard, men det vides ikke, hvornår vi ser det herhjemme.

Sammen med app og mobiltelefon

For at anvende det nye betalingskort skal brugeren installere en app på sin smartphone, som på den måde bliver forbundet med kortet. Hvergang brugeren skal foretage en betaling, fortæller appen, hvad beløbet lyder på, inden brugeren indtaster sin kode for at godkende betalingen.

Betalingskortet registrerer det beløb, som skal betales fra salgsterminalen og kommunikerer det til appen via Bluetooth. Brugeren kan derefter høre beløbets størrelse på telefonens højttalere eller med hovedtelefoner.

Løsningen bliver snart sat i kommerciel brug af en række banker, der er overbevist om, at der er interesse for løsningen, oplyser Thales.

”I Thales ved vi, at innovation har potentialet til at løse en lang række udfordringer. Med støtte fra Handsome og med vores ekspertise i at udvikle sikre og brugervenlige betalingsløsninger tog vi en beslutning om at udvikle en løsning, der tackler nogle af de udfordringer, som blinde og svagsynede møder i deres dagligdag. Siden hen har det vist sig, at betalingsløsningen også er relevant i andre sammenhænge. Det er vi selvfølgelig glade for, og det er fantastisk at se, at vores ideer kan bidrage til at bygge mere bæredygtige og ansvarlige betalingsløsninger,” siger Bertrand Knopf, der er Vice President Banking and Payment Services i Thales.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura