Det talende betalingskort på vej – kan hjælpe blinde og svagtsynede

Det er ikke altid så nemt at klare betalinger med kort, når man er synshandicappet. Det kan et nyt ”talende” betalingskort måske afhjælpe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man har et synshandicap, er der mange forhindringer i dagligdagen. En af dem er betaling med betalingskort. Derfor har den internationale teknologi- og sikkerhedsvirksomhed Thales udviklet en løsning, der kan bidrage til at øge tilliden omkring pengeoverførsler i det daglige for blinde og svagsynede.

Det nye betalingskort kan via en smartphone-app fortælle om hele transaktionsprocessen, og hvor meget der skal overføres. Betalingskortet er certificeret af Visa og Mastercard, men det vides ikke, hvornår vi ser det herhjemme.

Sammen med app og mobiltelefon

For at anvende det nye betalingskort skal brugeren installere en app på sin smartphone, som på den måde bliver forbundet med kortet. Hvergang brugeren skal foretage en betaling, fortæller appen, hvad beløbet lyder på, inden brugeren indtaster sin kode for at godkende betalingen.

Betalingskortet registrerer det beløb, som skal betales fra salgsterminalen og kommunikerer det til appen via Bluetooth. Brugeren kan derefter høre beløbets størrelse på telefonens højttalere eller med hovedtelefoner.

Løsningen bliver snart sat i kommerciel brug af en række banker, der er overbevist om, at der er interesse for løsningen, oplyser Thales.

”I Thales ved vi, at innovation har potentialet til at løse en lang række udfordringer. Med støtte fra Handsome og med vores ekspertise i at udvikle sikre og brugervenlige betalingsløsninger tog vi en beslutning om at udvikle en løsning, der tackler nogle af de udfordringer, som blinde og svagsynede møder i deres dagligdag. Siden hen har det vist sig, at betalingsløsningen også er relevant i andre sammenhænge. Det er vi selvfølgelig glade for, og det er fantastisk at se, at vores ideer kan bidrage til at bygge mere bæredygtige og ansvarlige betalingsløsninger,” siger Bertrand Knopf, der er Vice President Banking and Payment Services i Thales.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS