Det talende betalingskort på vej – kan hjælpe blinde og svagtsynede

Det er ikke altid så nemt at klare betalinger med kort, når man er synshandicappet. Det kan et nyt ”talende” betalingskort måske afhjælpe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man har et synshandicap, er der mange forhindringer i dagligdagen. En af dem er betaling med betalingskort. Derfor har den internationale teknologi- og sikkerhedsvirksomhed Thales udviklet en løsning, der kan bidrage til at øge tilliden omkring pengeoverførsler i det daglige for blinde og svagsynede.

Det nye betalingskort kan via en smartphone-app fortælle om hele transaktionsprocessen, og hvor meget der skal overføres. Betalingskortet er certificeret af Visa og Mastercard, men det vides ikke, hvornår vi ser det herhjemme.

Sammen med app og mobiltelefon

For at anvende det nye betalingskort skal brugeren installere en app på sin smartphone, som på den måde bliver forbundet med kortet. Hvergang brugeren skal foretage en betaling, fortæller appen, hvad beløbet lyder på, inden brugeren indtaster sin kode for at godkende betalingen.

Betalingskortet registrerer det beløb, som skal betales fra salgsterminalen og kommunikerer det til appen via Bluetooth. Brugeren kan derefter høre beløbets størrelse på telefonens højttalere eller med hovedtelefoner.

Løsningen bliver snart sat i kommerciel brug af en række banker, der er overbevist om, at der er interesse for løsningen, oplyser Thales.

”I Thales ved vi, at innovation har potentialet til at løse en lang række udfordringer. Med støtte fra Handsome og med vores ekspertise i at udvikle sikre og brugervenlige betalingsløsninger tog vi en beslutning om at udvikle en løsning, der tackler nogle af de udfordringer, som blinde og svagsynede møder i deres dagligdag. Siden hen har det vist sig, at betalingsløsningen også er relevant i andre sammenhænge. Det er vi selvfølgelig glade for, og det er fantastisk at se, at vores ideer kan bidrage til at bygge mere bæredygtige og ansvarlige betalingsløsninger,” siger Bertrand Knopf, der er Vice President Banking and Payment Services i Thales.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse