Kvantecomputeren fungerer endnu ikke optimalt – men nu kommer IBM's største forsøg

Verden over eksperimenterer virksomheder og forskere med at udvikle den første fungerende kvantecomputer, der kan mere end simple operationer. IBM har seriøse planer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

IBM, Google, Honeywell, Intel, D-Wave, Microsoft samt forskere og studerende på DTU er blandt de mange, som har bygget kvantecomputer-kredsløb til forskellige formål. DTU lover at være på vej med verdens første fungerende kvantecomputer; universitetet er dog ikke blandt de første, som har givet verden dette løfte.

Reelt findes der endnu ikke en kvantecomputer, der kan meget mere end simple beregninger og kan bruges til daglige opgaver. Det er nemlig ikke så nemt at bygge sådan en computer, som er stabil og har lave fejlrater. Men hvis det lykkes, vil man potentielt stå med en computer, der er mindst 100 millioner gange hurtigere end de hurtigste computere i dag.

Hurtig – men ikke hurtig nok

IBM er blandt de førende udviklere på området, og nu kommer det amerikanske selskab med en videreudvikling af tidligere eksperimenter. Osprey (billedet), en 433-qubit-processer, er den hidtil kraftigste cpu på dette felt fra IBM.

433 qubits (en qubit er populært sagt kvanteverdenens svar på digitalverdenens bit) er meget. Men ikke nok ifølge bloggeren PureStorage. Hvis man skal have en computer, som kan bruges til en bred vifte af opgaver, skal den have mindst 1000 fysiske qubits.

IBM har tidligere annonceret, at selskabet er klar med en 1121-qubit-processor, Condor, i løbet af næste år, og i 2025 skulle man passere de 4000 qubits. Så Osprey er blot et skridt på vejen mod det, som IBM tror på, kan blive et brugbart, kommercielt produkt.

For mange fejl

En anden udfordring ved kvantecomputere er, at de nemt påvirkes af forstyrrelser udefra og har en høj fejlrate. Til Networkworld har IBM oplyst, at den højeste "gate fidelity" (relæsikkerhed, dvs. kørsel uden fejl) i dag er 99,9 procent, hvilket giver én fejl pr. 1000 gates. Men målet er gennem fejlkorrektionsløsninger at komme ned på 0 procent fejl.

For at adressere "støj" og dermed fejl har IBM lavet en beta-opdatering af softwaren Qiskit Runtime, hvor brugere får mulighed for at vælge mellem hastighed og fejl. Jo højere processeringshastighed, des flere fejl – og omvendt. På den måde kan brugere allerede i dag, ifølge IBM, få glæde af kvantecomputere i applikationer. De skal blot ikke sætte barren for højt så at sige.

IBM har opbygget et netværk af partnere omkring sine forsøg med kvantecomputer. Netværket hedder IBM Quantum Network. Det omfatter på nuværende tidspunkt store selskaber som Bosch, Vodafone, den franske bank Crédit Mutuel Alliance Fédérale, Capgemini og Goldman Sachs.

Du kan læse mere om, hvad disse virksomheder foretager sig med IBM's kvantecomputere her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision