BIOS'en i moderne computere er spækket med usikker kode – det truer pc-sikkerheden

Eksperter har i en UEFI-BIOS-opdatering fundet en lang række OpenSSL-versioner med ældgamle sikkerhedsfejl. Den slags firmware-problemer kan true pc-sikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle computere har et program, der fungerer som en formidler mellem hardwaren og styresystemet. Det kalder man BIOS (Basic Input-Output System) eller i dag UEFI-BIOS (hvor UEFI står for Unified Extensible Firmware Interface). Dette program består af flere hundrede underprogrammer – og her kommer der et problem, viser en undersøgelse ifølge det tyske onlinemedie Heise.

Firmaet Binarly har kigget nærmere på en aktuel business-bærbar i Lenovos Thinkpad-serie, og det viser sig, at BIOS'en er smækfyldt med sikkerhedshuller. Mange af hullerne er velkendte i sikkerhedsmiljøet og er mange år gamle.

Binarlys grundlæggere Alex Matrosov og Claudiu Teodorescu har søgt i BIOS-binærkoden efter varianter af open source-værktøjet OpenSSL, der fungerer som kildekode i mange UEFI-BIOS-implementeringer, skriver mediet.

De binære objekter (BLOBS) i UEFI-BIOS'en stammer fra forskellige leverandører, og mange af dem er baseret på en ældre kildekode. Op til 600 BIOS-images kan der ifølge onlinetjenesten Virustotal være i en Lenovo-computer (og sikkert også andre leverandørers bærbare pc’er).

Et billede på en almindelig tilstand

I det BIOS-image, som Binarly undersøgte, var der 27 funktioner med tre forskellige OpenSSL-versioner. I de fleste var det OpenSSL 1.0.2j fra 2018, men der var også OpenSSL 1.0.0a og 0.9.8zb fra 2014. I for eksempel sidstnævnte er der ifølge Binarly sikkerhedshuller, som har været kendt i otte år.

Binarly ser ifølge Heise disse huller som blot et af talrige eksempler på, at "Firmware-forsyningskædens sikkerhed er brudt." Den manglende sammenhæng i kæden er årsagen til, at sikkerhedshuller ikke bliver lukket i årevis, og de udgør en latent trussel mod pc-sikkerheden både for virksomheder og private brugere.

På mange måder ligner denne udfordring det problem med "patch gab", som vi beskrev i sidste uge. Der er tilsyneladende flere steder en mangel på sammenhæng i den forsyningskæde, der skal forsvare computerbrugeres hardware mod aktuelle sikkerhedstrusler.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse