BIOS'en i moderne computere er spækket med usikker kode – det truer pc-sikkerheden

Eksperter har i en UEFI-BIOS-opdatering fundet en lang række OpenSSL-versioner med ældgamle sikkerhedsfejl. Den slags firmware-problemer kan true pc-sikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle computere har et program, der fungerer som en formidler mellem hardwaren og styresystemet. Det kalder man BIOS (Basic Input-Output System) eller i dag UEFI-BIOS (hvor UEFI står for Unified Extensible Firmware Interface). Dette program består af flere hundrede underprogrammer – og her kommer der et problem, viser en undersøgelse ifølge det tyske onlinemedie Heise.

Firmaet Binarly har kigget nærmere på en aktuel business-bærbar i Lenovos Thinkpad-serie, og det viser sig, at BIOS'en er smækfyldt med sikkerhedshuller. Mange af hullerne er velkendte i sikkerhedsmiljøet og er mange år gamle.

Binarlys grundlæggere Alex Matrosov og Claudiu Teodorescu har søgt i BIOS-binærkoden efter varianter af open source-værktøjet OpenSSL, der fungerer som kildekode i mange UEFI-BIOS-implementeringer, skriver mediet.

De binære objekter (BLOBS) i UEFI-BIOS'en stammer fra forskellige leverandører, og mange af dem er baseret på en ældre kildekode. Op til 600 BIOS-images kan der ifølge onlinetjenesten Virustotal være i en Lenovo-computer (og sikkert også andre leverandørers bærbare pc’er).

Et billede på en almindelig tilstand

I det BIOS-image, som Binarly undersøgte, var der 27 funktioner med tre forskellige OpenSSL-versioner. I de fleste var det OpenSSL 1.0.2j fra 2018, men der var også OpenSSL 1.0.0a og 0.9.8zb fra 2014. I for eksempel sidstnævnte er der ifølge Binarly sikkerhedshuller, som har været kendt i otte år.

Binarly ser ifølge Heise disse huller som blot et af talrige eksempler på, at "Firmware-forsyningskædens sikkerhed er brudt." Den manglende sammenhæng i kæden er årsagen til, at sikkerhedshuller ikke bliver lukket i årevis, og de udgør en latent trussel mod pc-sikkerheden både for virksomheder og private brugere.

På mange måder ligner denne udfordring det problem med "patch gab", som vi beskrev i sidste uge. Der er tilsyneladende flere steder en mangel på sammenhæng i den forsyningskæde, der skal forsvare computerbrugeres hardware mod aktuelle sikkerhedstrusler.

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Sampension A/S

Netværksadministrator til Sampension

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS