Zoom skal være mere end videomøder – lancerer mail- og kalenderplatform

Zoom revolutionerede onlinemøder, men nu vil den amerikanske pioner også være en samlet platform for mail og kalender for private og virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Coronapandemien gjorde Zoom til det nye stjerneskud på it-himmelen med en effektiv og enkel platform til videomøder. Men her skal det ikke stoppe, mener den amerikanske pioner tilsyneladende. Nu lanceres en mail- og kalenderfunktioner til både private og virksomheder, der blandt andet giver mulighed for at forbinde eksterne mailkonti direkte til Zooms egen platform.

De nye funktioner omfatter Zoom Mail Client og Zoom Calendar Client til privat brug samt Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug. Meningen er at give brugerne et bedre samlet overblik over dagligdagen.

Sammen med eksisterende Zoom-funktioner

Nyhederne kan fungere i samspil med de eksisterende Zoom-funktioner Meetings, Phone, Whiteboard og Team Chat.

”Vi har udviklet vores nye mail- og kalenderfunktioner, så Zoom-brugere i privat såvel som professionelt regi får hverdagen til at hænge endnu bedre sammen,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Også mailkonti fra eksterne udbydere

Konkret indebærer udvidelserne, at brugere får direkte adgang til eksisterende mailkonti fra eksterne udbydere i Zoom og kan rykke hurtigere og mere problemfrit fra én Zoom-funktion til en anden, for eksempel fra en mailkorrespondance til et videomøde, forklarer selskabet.

Desuden får brugerne fra 2023 også mulighed for at dele digitale whiteboards med hinanden direkte i appen under møder.

Nyt til virksomhedsbrug

Ud over klientudgaverne af de nye mail- og kalenderfunktioner udvider Zoom også med erhvervspendanterne Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug.

Zoom Mail Service er tiltænkt små og mellemstore virksomheder uden dedikerede it-ressourcer med øget behov for kryptering som for eksempel advokatfirmaer eller andre virksomheder, der deler fortrolige oplysninger internt.

I den forbindelse tilbyder Zoom Mail Service end-to-end-kryptering (E2EE) i mails sendt direkte mellem aktive Zoom Mail Service-brugere samt udløbende mails til eksterne modtagere, som indeholder links med begrænset adgang, oplyser Zoom.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S