Zoom skal være mere end videomøder – lancerer mail- og kalenderplatform

Zoom revolutionerede onlinemøder, men nu vil den amerikanske pioner også være en samlet platform for mail og kalender for private og virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Coronapandemien gjorde Zoom til det nye stjerneskud på it-himmelen med en effektiv og enkel platform til videomøder. Men her skal det ikke stoppe, mener den amerikanske pioner tilsyneladende. Nu lanceres en mail- og kalenderfunktioner til både private og virksomheder, der blandt andet giver mulighed for at forbinde eksterne mailkonti direkte til Zooms egen platform.

De nye funktioner omfatter Zoom Mail Client og Zoom Calendar Client til privat brug samt Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug. Meningen er at give brugerne et bedre samlet overblik over dagligdagen.

Sammen med eksisterende Zoom-funktioner

Nyhederne kan fungere i samspil med de eksisterende Zoom-funktioner Meetings, Phone, Whiteboard og Team Chat.

”Vi har udviklet vores nye mail- og kalenderfunktioner, så Zoom-brugere i privat såvel som professionelt regi får hverdagen til at hænge endnu bedre sammen,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Også mailkonti fra eksterne udbydere

Konkret indebærer udvidelserne, at brugere får direkte adgang til eksisterende mailkonti fra eksterne udbydere i Zoom og kan rykke hurtigere og mere problemfrit fra én Zoom-funktion til en anden, for eksempel fra en mailkorrespondance til et videomøde, forklarer selskabet.

Desuden får brugerne fra 2023 også mulighed for at dele digitale whiteboards med hinanden direkte i appen under møder.

Nyt til virksomhedsbrug

Ud over klientudgaverne af de nye mail- og kalenderfunktioner udvider Zoom også med erhvervspendanterne Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug.

Zoom Mail Service er tiltænkt små og mellemstore virksomheder uden dedikerede it-ressourcer med øget behov for kryptering som for eksempel advokatfirmaer eller andre virksomheder, der deler fortrolige oplysninger internt.

I den forbindelse tilbyder Zoom Mail Service end-to-end-kryptering (E2EE) i mails sendt direkte mellem aktive Zoom Mail Service-brugere samt udløbende mails til eksterne modtagere, som indeholder links med begrænset adgang, oplyser Zoom.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse