Zoom skal være mere end videomøder – lancerer mail- og kalenderplatform

Zoom revolutionerede onlinemøder, men nu vil den amerikanske pioner også være en samlet platform for mail og kalender for private og virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Coronapandemien gjorde Zoom til det nye stjerneskud på it-himmelen med en effektiv og enkel platform til videomøder. Men her skal det ikke stoppe, mener den amerikanske pioner tilsyneladende. Nu lanceres en mail- og kalenderfunktioner til både private og virksomheder, der blandt andet giver mulighed for at forbinde eksterne mailkonti direkte til Zooms egen platform.

De nye funktioner omfatter Zoom Mail Client og Zoom Calendar Client til privat brug samt Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug. Meningen er at give brugerne et bedre samlet overblik over dagligdagen.

Sammen med eksisterende Zoom-funktioner

Nyhederne kan fungere i samspil med de eksisterende Zoom-funktioner Meetings, Phone, Whiteboard og Team Chat.

”Vi har udviklet vores nye mail- og kalenderfunktioner, så Zoom-brugere i privat såvel som professionelt regi får hverdagen til at hænge endnu bedre sammen,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Også mailkonti fra eksterne udbydere

Konkret indebærer udvidelserne, at brugere får direkte adgang til eksisterende mailkonti fra eksterne udbydere i Zoom og kan rykke hurtigere og mere problemfrit fra én Zoom-funktion til en anden, for eksempel fra en mailkorrespondance til et videomøde, forklarer selskabet.

Desuden får brugerne fra 2023 også mulighed for at dele digitale whiteboards med hinanden direkte i appen under møder.

Nyt til virksomhedsbrug

Ud over klientudgaverne af de nye mail- og kalenderfunktioner udvider Zoom også med erhvervspendanterne Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug.

Zoom Mail Service er tiltænkt små og mellemstore virksomheder uden dedikerede it-ressourcer med øget behov for kryptering som for eksempel advokatfirmaer eller andre virksomheder, der deler fortrolige oplysninger internt.

I den forbindelse tilbyder Zoom Mail Service end-to-end-kryptering (E2EE) i mails sendt direkte mellem aktive Zoom Mail Service-brugere samt udløbende mails til eksterne modtagere, som indeholder links med begrænset adgang, oplyser Zoom.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job