Zoom skal være mere end videomøder – lancerer mail- og kalenderplatform

Zoom revolutionerede onlinemøder, men nu vil den amerikanske pioner også være en samlet platform for mail og kalender for private og virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Coronapandemien gjorde Zoom til det nye stjerneskud på it-himmelen med en effektiv og enkel platform til videomøder. Men her skal det ikke stoppe, mener den amerikanske pioner tilsyneladende. Nu lanceres en mail- og kalenderfunktioner til både private og virksomheder, der blandt andet giver mulighed for at forbinde eksterne mailkonti direkte til Zooms egen platform.

De nye funktioner omfatter Zoom Mail Client og Zoom Calendar Client til privat brug samt Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug. Meningen er at give brugerne et bedre samlet overblik over dagligdagen.

Sammen med eksisterende Zoom-funktioner

Nyhederne kan fungere i samspil med de eksisterende Zoom-funktioner Meetings, Phone, Whiteboard og Team Chat.

”Vi har udviklet vores nye mail- og kalenderfunktioner, så Zoom-brugere i privat såvel som professionelt regi får hverdagen til at hænge endnu bedre sammen,” siger Ole Mygind, salgschef for Zoom i Norden og Benelux.

Også mailkonti fra eksterne udbydere

Konkret indebærer udvidelserne, at brugere får direkte adgang til eksisterende mailkonti fra eksterne udbydere i Zoom og kan rykke hurtigere og mere problemfrit fra én Zoom-funktion til en anden, for eksempel fra en mailkorrespondance til et videomøde, forklarer selskabet.

Desuden får brugerne fra 2023 også mulighed for at dele digitale whiteboards med hinanden direkte i appen under møder.

Nyt til virksomhedsbrug

Ud over klientudgaverne af de nye mail- og kalenderfunktioner udvider Zoom også med erhvervspendanterne Zoom Mail Service og Zoom Calendar Service til virksomhedsbrug.

Zoom Mail Service er tiltænkt små og mellemstore virksomheder uden dedikerede it-ressourcer med øget behov for kryptering som for eksempel advokatfirmaer eller andre virksomheder, der deler fortrolige oplysninger internt.

I den forbindelse tilbyder Zoom Mail Service end-to-end-kryptering (E2EE) i mails sendt direkte mellem aktive Zoom Mail Service-brugere samt udløbende mails til eksterne modtagere, som indeholder links med begrænset adgang, oplyser Zoom.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S