Samsung- og LG-mobiler har været åbne for malware-apps i månedsvis

Et læk af sikkerhedsnøgler til Androids app-platform har gjort det muligt at lægge malware-apps ind på mobiltelefoner og andre Android-enheder siden maj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det sker fra tid til anden, at man bekræftes i, at Android-platformen er den sikkerhedsmæssigt svageste af de to dominerende mobilplatforme. En ny svaghed har nu ramt Android, og den kan potentielt bringe Android-telefoner fra Samsung og LG i fare. Det skriver mediet 9to5google.

Kort fortalt er svagheden opstået, fordi Android-OEM'er har fået lækket de nøgler, de bruger til at verificere med. Nøglen er dokumentationen for, at den version af Android, som kører på en enhed, er korrekt og godkendt. Nøglen bruges også til at godkende de enkelte apps.

Malware på mobiltelefonen

På grund af lækket kan en hacker verificere apps som værende godkendte, uden at ejeren af Android-enheden opdager sikkerhedsbruddet. I princippet vil man på den måde kunne placere en masse malware-apps på for eksempel en mobiltelefon.

Ifølge mediet er nøgler fra Samsung, LG, Mediatek, Szroco (Walmarts-tablets) og Revoview lækket.

Der er ikke tale om nogen ny svaghed. Den blev rapporteret af Google i maj, og der skulle allerede være taget forholdsregler for at minimere effekten, anfører Google. Men ifølge 9to5google er de sårbare nøgler set i enheder fra Samsung de seneste dage, og nogle konkrete malware-eksempler blev skannet af VirusTotal så tidligt som i 2016.

Ejere af Android-enheder beskytter sig bedst mod svagheden ved hele tiden at holde enhedens firmware opdateret og ved ikke at sideloade apps (hente apps uden for godkendte app-stores), lyder anbefalingen fra 9to5google.

Læses lige nu

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job