Samsung- og LG-mobiler har været åbne for malware-apps i månedsvis

Et læk af sikkerhedsnøgler til Androids app-platform har gjort det muligt at lægge malware-apps ind på mobiltelefoner og andre Android-enheder siden maj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det sker fra tid til anden, at man bekræftes i, at Android-platformen er den sikkerhedsmæssigt svageste af de to dominerende mobilplatforme. En ny svaghed har nu ramt Android, og den kan potentielt bringe Android-telefoner fra Samsung og LG i fare. Det skriver mediet 9to5google.

Kort fortalt er svagheden opstået, fordi Android-OEM'er har fået lækket de nøgler, de bruger til at verificere med. Nøglen er dokumentationen for, at den version af Android, som kører på en enhed, er korrekt og godkendt. Nøglen bruges også til at godkende de enkelte apps.

Malware på mobiltelefonen

På grund af lækket kan en hacker verificere apps som værende godkendte, uden at ejeren af Android-enheden opdager sikkerhedsbruddet. I princippet vil man på den måde kunne placere en masse malware-apps på for eksempel en mobiltelefon.

Ifølge mediet er nøgler fra Samsung, LG, Mediatek, Szroco (Walmarts-tablets) og Revoview lækket.

Der er ikke tale om nogen ny svaghed. Den blev rapporteret af Google i maj, og der skulle allerede være taget forholdsregler for at minimere effekten, anfører Google. Men ifølge 9to5google er de sårbare nøgler set i enheder fra Samsung de seneste dage, og nogle konkrete malware-eksempler blev skannet af VirusTotal så tidligt som i 2016.

Ejere af Android-enheder beskytter sig bedst mod svagheden ved hele tiden at holde enhedens firmware opdateret og ved ikke at sideloade apps (hente apps uden for godkendte app-stores), lyder anbefalingen fra 9to5google.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura