Virtuelle penge i spil er blandt de største sikkerhedstrusler i 2023

Hvilke sikkerhedstrusler skal du frygte i 2023? Mange af dem vil gemme sig der, hvor vi mindst forventer det, for eksempel i spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

2023 nærmer sig, og hackerne ruster sig til et nyt år. Desværre er de cyberkriminelle meget opfindsomme, og de vil blandt andet ligge på lur i spil.

Sådan lyder en af spådomme for det nye år fra sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

Virtuelle valutaer

Mange spil tilbyder virtuelle valutaer, og de vil i 2023 være efterspurgt blandt cyberkriminelle. Genstande i spillet, kreditter og penge er blandt af de primære mål for angriberne, der stjæler fra spillernes konti.

Allerede sidste sommer stjal cyberkriminelle som eksempel genstande for 2 millioner US-dollar fra en hacket konto. I det kommende år forventer sikkerhedsfirmaet nye fremgangsmåder relateret til videresalg eller tyveri af virtuelle valutaer.

Også konsoller

Sonys PS Plus følger Microsofts vej og introducerer spilabonnementstjenester til konsoller og pc'er. Kaspersky forventer derfor, at der vil være flere tilfælde af abonnementssvindel i 2023. Jo større abonnementsbasen er, des flere svindelordninger til salg af nøgler og forsøg på at stjæle konti vil finde sted. For jo flere cyberkriminelle vil interessere sig for dette markeds brugere.

Pas også på, hvis du er i markedet for en ny konsol. Manglen på konsoller aftog en smule i 2022, men kan ifølge Kaspersky blive det et problem igen allerede i de første måneder af 2023. Falske forhåndssalgstilbud, generøse "giveaways" og "rabatter" samt kloner af onlinebutikker, der sælger konsoller, som er svære at finde – alle disse typer svindel vil udnytte konsolmanglen.

Hvad sker der ellers?

Det er dog ikke kun gamere, som skal være ekstra opmærksomme. Også på en række andre områder vil hackerne udvise kreativitet.

Manglen på en samlet metavers-lovgivning vil tilskynde til at stjæle data og til virtuelt misbrug. De første metavers-forsøg er globale og overholder måske ikke regionale databeskyttelseslove såsom GDPR. Kaspersky har allerede set tilfælde af virtuelt misbrug og seksuelle overgreb; og da der ikke er nogen særlige regler for regulering og moderation, vil denne skræmmende tendens sandsynligvis fortsætte i 2023.

Det vælder frem med apps, som vil hjælpe mennesker til et bedre mentalt helbred. Disse såkaldte ”mental health apps” rummer data, som vil blive forsøgt stjålet i målrettede angreb. Vi vil sandsynligvis opleve historier om angreb, der vil stjæle personlige informationer om brugernes mentale tilstand. Og hvis man så føjer data fra sensorer i VR-headset ( for eksempel ansigtsudtryk og øjenbevægelser) til de øvrige informationer, kan lækagen være katastrofal for den enkelte bruger.

Streaming vil ligeledes i 2023 være en nærmest endeløs indtægtskilde for cyberkriminelle. Kaspersky forventer at se flere trojanske heste, der maskerer sig som streamingtjenester, for eksempel udgiver sig for at være Netflix, samt forskellige svindelordninger rettet mod streamingtjenesternes brugere.

Euphoria, The Mandalorian, The Idol, Barbie, The Last of Us er blot nogle få af de ventede storfilm, der kan bruges som lokkemad over for filmglade brugere.

Selv uddannelser rammes

End ikke uddannelses- og kursusområdet slipper fri fra de grådige cyberkriminelle. Online-uddannelsesplatforme vil tiltrække mere cyberkriminalitet, mener Kaspersky. Denne tendens er ikke ny, men med den øgede digitalisering inden for feltet vil får cybertruslerne til at vokse i antal og alvor.

Trojanske filer, der efterligner online-uddannelsesplatforme, phishing-sider forbundet med videokonferencetjenester og tyveri af legitimationsoplysninger tyveri – alt dette vil der blive mere af i 2023. Paraderne skal med andre ord holdes højt oppe også i det nye år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse