Interpol arresterer næsten 1000 cyberkriminelle og beslaglægger formuer

Svindelefterforskere har i fem måneder arbejdet på at opsnappe penge og virtuelle aktiver hos kriminelle, der er aktive på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kampen mod cyberkriminalitet er på et bestemt punkt mislykket: Et begrænset antal hackere og andre kriminelle, som udnytter nettet og digital teknologi, bliver fanget og stillet til ansvar for deres misgerninger. Men nu har det internationale politisamarbejde Interpol fået et lille gennembrud – ifølge en meddelelse fra organisationen.

En Interpol-politioperation har ført til arrestation af 975 mistænkte og beslaglæggelse af virtuelle aktiver for 933 millioner kroner. I alt omhandler det 1600 enkeltforbrydelser, og 2800 bankkonti er blevet blokeret. Samarbejdet har dækket 30 lande, herunder Sverige.

Snydt til investeringer

Ifølge The Hacker News omfattede operationen blandt andet anholdelsen af to personer, der var flygtet fra Sydkorea (billedet), efter at de havde lokket intetanende mennesker ind i et investeringspyramidespil, et såkaldt Ponzi-scheme, hvorved de havde trukket 143 millioner kroner ud af 2000 ofre.

Mediet beskriver også, hvordan et call-center i Indien havde ringet østrigske borgere op og narret penge ud af dem. Den ulovlige aktivitet informerede ofrene om, at deres identiteter blev stjålet, og kriminalitet med narkotiske stoffer blev begået i deres navn. For at rense sig selv for denne mistanke blev ofrene tvunget til at overføre penge gennem bankoverførsler, krypto-wallets, gavekortkoder eller kuponkoder.

Ulovlige midler returneret

Svindelefterforskerne arbejdede under hele operationen sammen over fem måneder (28. juni-23. november) for at opsnappe penge og virtuelle aktiver knyttet til en bred vifte af cyberaktiveret økonomisk kriminalitet og hvidvaskning af penge, og politstyrken hjalp lande med at inddrive og returnere ulovligt opnåede midler til ofre.

Operationen med navnet Haechi III var specifikt rettet mod voice phishing (over telefon), romance scams (løfter om kærlighed), sextortion (spredning af intime billeder), investeringssvindel og hvidvaskning af penge i forbindelse med ulovligt onlinespil.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks