Arbejdstiden benyttes til at surfe privat

Medarbejdere i danske virksomheder surfer flittigt i
arbejdstiden. Det medfører ikke kun en sikkerhedsrisiko for virksomhederne, men
er reelt også spild af både tid og penge, mener it-sikkerhedsvirksomheden
Infinigate.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Kalf Larsen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netbank, internet-butikker, spillesider og sågar pornosider. Det er blandt de web-sider, mange danske medarbejdere bruger arbejdstiden til at besøge.

Og mange medarbejdere tager det for givet, at det er deres ret at surfe privat i arbejdstiden. De færreste tænker nemlig på, at de ikke kun udsætter sig selv for en øget mængde af farlige programmer og vira, men dermed også virksomhedens netværk og arbejds-pc'er.

De tænker ofte heller ikke på, at de spilder både arbejdspladsens tid og penge ved at bruge arbejdstiden til private gøremål. Og tænker de over den del, så bruger de ofte i stedet pauserne til at surfe på internettet. Uanset hvad, kan de være med til at belaste arbejdspladsens samlede båndbredde unødigt.

Men at anvende pauserne løser ikke problemet. For det første er faren fortsat den samme for virksomhedens netværk og computere. For det andet er pauserne jo indført for netop at holde nødvendige pauser i løbet af en måske ellers lang dag foran skærmen.

Lander mellem to afdelinger

It-sikkerhedsvirksomheden Infinigate, der har distribueret webfilter-produkter gennem flere år, har haft god mulighed for at følge udviklingen på nærmeste hold. Her undrer man sig over, at virksomheder kun meget langsomt tager webfilter-teknologi til sig, når de samtidig køber en lang række andre sikkerhedsløsninger.

"Webfilter-løsninger lander mellem to afdelinger i virksomheden. Vores erfaring siger, at it-chefer ikke ønsker at gøre sig uvenner med de andre ansatte," fortæller administrerende direktør Dennis Wøldike, Infinigate.

"Samtidig blander virksomhedens direktør sig helst ikke i it. Derfor får denne vitale beslutning lov til at ligge i årevis."

Begrænsninger giver fordele

Medarbejdernes utilfredshed med, at der bliver lukket for adgang til porno og spillesider modvejes, ifølge Dennis Wøldike, af de positive gevinster:

"For det første undgår virksomheden, at medarbejdere gældsætter sig på spil i arbejdstiden. For andet opnår virksomheden højere produktivitet og bedre samarbejde, når folk passer deres arbejde," siger han.

"Samtidig giver det luft til at holde de nødvendige og velgørende pauser," pointerer Dennis Wøldike.

Ifølge Infinigate-direktøren har tiden vist, at brugere accepterer begrænsninger i brugen af deres pc gennem færre rettigheder og såkaldt tynde klienter, hvor der ikke engang findes en harddisk til billeder og andre private ting.

"Gevinsten ved disse systemer har blandt andet været mindre tidsforbrug på it-support og sikkerhedsproblemer," siger Dennis Wøldike.

Sørg for en decideret politik

Selv om Dennis Wøldike erkender, at der kan være fordele ved at lade medarbejderne surfe i arbejdstiden, så kommer det ofte meget an på, hvad virksomheden beskæftiger sig med. Men det kan have sine fordele, at medarbejderne kan holde sig ajour med for eksempel konkurrenter og aktuelle begivenheder.

"Det er dog vigtigt, at danske virksomheder tager stilling til, hvordan internettet skal anvendes på den enkelte arbejdsplads. Vi anbefaler derfor, at virksomheden laver nogle interne regler for brugen af internettet og måske diskuterer det med medarbejderne, så alle er enige. Det drejer sig kort og kort om virksomhedens interne politik," slutter Dennis Wøldike.


[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

30 minutter om dagen

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S