Windows 7 maskine på slankekur

LG byder velkommen til det nye styresystem med en ultra let bærbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til et nyt smidigere styresystem hører en ny lettere laptop. Det lader i hvert fald til at være filosofien hos en lang række computerproducenter. Der findes vel nærmest ikke den producent på markedet, der i den seneste måned ikke har smidt en eller anden Windows 7 relateret slankebærbar på gaden.

Nu følger LG så også trop med en ultra let og nem transportabel laptop. X-Note T380 byder på en 13.3" bagbelyst LED-skærm, en 1.3GHz Intel Core 2 Duo SU3700 processor, et GMA 4500MHD grapfikkort, 4GB DDR2 RAM, 500GB harddisk, 802.11a/g/n Wi-Fi, Gigabit Ethernet og VGA/HDMI-out.

Som rosinen i pølseenden rummer den desuden en præinstallation af det nye Windows 7 Home Premium. En multi-gesture touchpad samt et otte-cellet, med op til 10.5 timers levetid, er der dog også blevet plads til.

Den nette sag vejer blot 1.89kg. Hvornår man kan komme i nærkontakt med X-Note T380, og hvad den kommer til at koste er der dog endnu ingen forlydender om.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job