Windows 7 maskine på slankekur

LG byder velkommen til det nye styresystem med en ultra let bærbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Til et nyt smidigere styresystem hører en ny lettere laptop. Det lader i hvert fald til at være filosofien hos en lang række computerproducenter. Der findes vel nærmest ikke den producent på markedet, der i den seneste måned ikke har smidt en eller anden Windows 7 relateret slankebærbar på gaden.

Nu følger LG så også trop med en ultra let og nem transportabel laptop. X-Note T380 byder på en 13.3" bagbelyst LED-skærm, en 1.3GHz Intel Core 2 Duo SU3700 processor, et GMA 4500MHD grapfikkort, 4GB DDR2 RAM, 500GB harddisk, 802.11a/g/n Wi-Fi, Gigabit Ethernet og VGA/HDMI-out.

Som rosinen i pølseenden rummer den desuden en præinstallation af det nye Windows 7 Home Premium. En multi-gesture touchpad samt et otte-cellet, med op til 10.5 timers levetid, er der dog også blevet plads til.

Den nette sag vejer blot 1.89kg. Hvornår man kan komme i nærkontakt med X-Note T380, og hvad den kommer til at koste er der dog endnu ingen forlydender om.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S