Væk med fjernbetjeningen

Fjernbetjeninger til tv-apparater har normalt sindssygt mange knapper. Nu vil Philips bruge en fjernbetjening med kun et par knapper – til gengæld skal den kunne meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kender du funktionen af alle knapperne på din fjernbetjening? Hvis du gør, er det mest sandsynligt, at du enten mangler noget at bruge din tid på eller er så usandsynligt godt begavet, at du både fatter og kan huske de mange knapper.

Langt de fleste af os må jævnligt sidde og prøve os frem, hvis vi skal finde en meget lidt brugt funktion – ja, nogle gange hvis vi bare skal skrue ned for lyden.
”Det skal være slut!” mener Philips, der har set lyset. De gammeldags fjernbetjeninger er ikke særlig brugervenlige.

I stedet har Philips ladet sig inspirere af Wii’s smarte kontroller, der bare bevæges i luften. Det har de kombineret med onlinemenuer og kontekstafhængig brug.

På den måde kan man nå frem til en fjernbetjening med et par knapper, hvor man peger sig frem på skærmen og bruger for eksempel små bevægelser med hele apparatet til at skrue op for lyden.

Og så skal Ustaven selvfølgelig ikke kun være fjernbetjening. Den skal også bruges til at spille spil, som mus og til at bevæge sig i 3D-verdener.
Den skulle være klar til at købe med dit næste Philips tv, når du læser dette.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network