Væk med fjernbetjeningen

Fjernbetjeninger til tv-apparater har normalt sindssygt mange knapper. Nu vil Philips bruge en fjernbetjening med kun et par knapper – til gengæld skal den kunne meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kender du funktionen af alle knapperne på din fjernbetjening? Hvis du gør, er det mest sandsynligt, at du enten mangler noget at bruge din tid på eller er så usandsynligt godt begavet, at du både fatter og kan huske de mange knapper.

Langt de fleste af os må jævnligt sidde og prøve os frem, hvis vi skal finde en meget lidt brugt funktion – ja, nogle gange hvis vi bare skal skrue ned for lyden.
”Det skal være slut!” mener Philips, der har set lyset. De gammeldags fjernbetjeninger er ikke særlig brugervenlige.

I stedet har Philips ladet sig inspirere af Wii’s smarte kontroller, der bare bevæges i luften. Det har de kombineret med onlinemenuer og kontekstafhængig brug.

På den måde kan man nå frem til en fjernbetjening med et par knapper, hvor man peger sig frem på skærmen og bruger for eksempel små bevægelser med hele apparatet til at skrue op for lyden.

Og så skal Ustaven selvfølgelig ikke kun være fjernbetjening. Den skal også bruges til at spille spil, som mus og til at bevæge sig i 3D-verdener.
Den skulle være klar til at købe med dit næste Philips tv, når du læser dette.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos