Væk med fjernbetjeningen

Fjernbetjeninger til tv-apparater har normalt sindssygt mange knapper. Nu vil Philips bruge en fjernbetjening med kun et par knapper – til gengæld skal den kunne meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kender du funktionen af alle knapperne på din fjernbetjening? Hvis du gør, er det mest sandsynligt, at du enten mangler noget at bruge din tid på eller er så usandsynligt godt begavet, at du både fatter og kan huske de mange knapper.

Langt de fleste af os må jævnligt sidde og prøve os frem, hvis vi skal finde en meget lidt brugt funktion – ja, nogle gange hvis vi bare skal skrue ned for lyden.
”Det skal være slut!” mener Philips, der har set lyset. De gammeldags fjernbetjeninger er ikke særlig brugervenlige.

I stedet har Philips ladet sig inspirere af Wii’s smarte kontroller, der bare bevæges i luften. Det har de kombineret med onlinemenuer og kontekstafhængig brug.

På den måde kan man nå frem til en fjernbetjening med et par knapper, hvor man peger sig frem på skærmen og bruger for eksempel små bevægelser med hele apparatet til at skrue op for lyden.

Og så skal Ustaven selvfølgelig ikke kun være fjernbetjening. Den skal også bruges til at spille spil, som mus og til at bevæge sig i 3D-verdener.
Den skulle være klar til at købe med dit næste Philips tv, når du læser dette.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS