Væk med fjernbetjeningen

Fjernbetjeninger til tv-apparater har normalt sindssygt mange knapper. Nu vil Philips bruge en fjernbetjening med kun et par knapper – til gengæld skal den kunne meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kender du funktionen af alle knapperne på din fjernbetjening? Hvis du gør, er det mest sandsynligt, at du enten mangler noget at bruge din tid på eller er så usandsynligt godt begavet, at du både fatter og kan huske de mange knapper.

Langt de fleste af os må jævnligt sidde og prøve os frem, hvis vi skal finde en meget lidt brugt funktion – ja, nogle gange hvis vi bare skal skrue ned for lyden.
”Det skal være slut!” mener Philips, der har set lyset. De gammeldags fjernbetjeninger er ikke særlig brugervenlige.

I stedet har Philips ladet sig inspirere af Wii’s smarte kontroller, der bare bevæges i luften. Det har de kombineret med onlinemenuer og kontekstafhængig brug.

På den måde kan man nå frem til en fjernbetjening med et par knapper, hvor man peger sig frem på skærmen og bruger for eksempel små bevægelser med hele apparatet til at skrue op for lyden.

Og så skal Ustaven selvfølgelig ikke kun være fjernbetjening. Den skal også bruges til at spille spil, som mus og til at bevæge sig i 3D-verdener.
Den skulle være klar til at købe med dit næste Philips tv, når du læser dette.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS