Blu-ray 3D er på plads

HD i hvert øje. Specifikationerne for den kommende Blu-ray 3D standard er klar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blu-ray og 3D er store hits i øjeblikket, så hvorfor ikke slå begge dele sammen, så vi får det hele i én pakke – Blu-ray 3D. Et format som skal føre de populære 3D-billeder fra biografen til dagligstuen.

Hvis det er et format, du har lyst til at lægge øjne til i fremtiden, skal du sørge for at dit udstyr understøtter Multiview Video Coding (MVC). Dette codec er valgt som det officielle til formatet, og er en udvidelse af ITU-T H.264 Advanced Video Coding (AVC), som i forvejen understøttes af alle Blu-ray afspillere.

Mens Blu-ray 3D giver fuld HD 1080p opløsning i hvert øje, sørger MVC codec’et for at det kun kræver 50 % lagerplads at vise 3D i forhold til 2D.

Samtidig giver det baglæns kompatibilitet med de aktuelle 2D-afspillere. Her vil 3D-indholdet dog vises i 2D. PlayStation 3 brugere kan imidlertid glæde sig til at få fuldt udbytte af formatet. Sonys spillekonsoller kan nemlig kunne vise indholdet i ægte 3D.

For at kunne se 3D kræver det selvfølgelig en 3D-skærm. Præcis hvilken 3D-teknologi den anvender er dog underordnet – det nye format kan køre på dem alle.

Flere store producenter har allerede annonceret udstyr, som vil understøtte den nye 3D-teknologi og 2010 forventes at blive året, hvor 3D for alvor slå igennem i hjemmebiografen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos