Blu-ray 3D er på plads

HD i hvert øje. Specifikationerne for den kommende Blu-ray 3D standard er klar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blu-ray og 3D er store hits i øjeblikket, så hvorfor ikke slå begge dele sammen, så vi får det hele i én pakke – Blu-ray 3D. Et format som skal føre de populære 3D-billeder fra biografen til dagligstuen.

Hvis det er et format, du har lyst til at lægge øjne til i fremtiden, skal du sørge for at dit udstyr understøtter Multiview Video Coding (MVC). Dette codec er valgt som det officielle til formatet, og er en udvidelse af ITU-T H.264 Advanced Video Coding (AVC), som i forvejen understøttes af alle Blu-ray afspillere.

Mens Blu-ray 3D giver fuld HD 1080p opløsning i hvert øje, sørger MVC codec’et for at det kun kræver 50 % lagerplads at vise 3D i forhold til 2D.

Samtidig giver det baglæns kompatibilitet med de aktuelle 2D-afspillere. Her vil 3D-indholdet dog vises i 2D. PlayStation 3 brugere kan imidlertid glæde sig til at få fuldt udbytte af formatet. Sonys spillekonsoller kan nemlig kunne vise indholdet i ægte 3D.

For at kunne se 3D kræver det selvfølgelig en 3D-skærm. Præcis hvilken 3D-teknologi den anvender er dog underordnet – det nye format kan køre på dem alle.

Flere store producenter har allerede annonceret udstyr, som vil understøtte den nye 3D-teknologi og 2010 forventes at blive året, hvor 3D for alvor slå igennem i hjemmebiografen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune