Med komforten i højsædet, næsten altså

Microsoft er bedst kendt for software. Men de har en stor
hardwaredivision, der blandt andet fremstiller tastaturer og mus. Alt om DATA
har kigget på deres seneste ergonomiske tastatur/mus, der har svingende
resultater.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hardware og Microsoft er ikke to naturlige ord at sætte sammen i en sætning. Men ikke desto mindre, så har Microsoft en ret stor hardwaredivision, der fremstiller andet end bare Xbox. Tidligere sendte de ret mange joysticks og rat på markedet, men nu er det hovedsageligt tilbehør til Xbox og tastaturer og mus, som de sender på gaden.

For nyligt lancerede Microsoft således en lang række nye tastaturer, mus, et webcam samt en enkelt holder til en bærbar. Alt om DATA faldt for deres nye Wireless Comfort Desktop 5000, et sæt bestående af et tastatur og en mus.

Ergonomi og komfort er vigtige parametre, når en computerbruger arbejder mange timer om dagen med en computer, og det er derfor spændende at teste nye produkter, der skulle gøre det til en større fornøjelse at arbejde ved computeren.

Flot design

Det hele startede rigtig godt. Tastaturet er flot, har et pænt svunget design og tasterne har umiddelbart en god størrelse. Samtidig er der masser af taster, der kan programmeres til at gøre næsten, hvad du har lyst til, så længe det altså handler om at åbne mapper eller filer på din computer.

Der er en god håndledsstøtte, og der medfølger to fødder, som kan monteres, så du enten hæver fronten eller siden ind mod dig selv. For undertegnede var det naturligt at hæve fronten, men nogle vil muligvis finde, at det er bedre at hæve den modsatte side.

Et kig på de programmerbare taster gjorde det hurtigt klart, at der ikke burde være nogen du umiddelbart mangler. Der er taster, der automatisk åbner din mail, din billedmappe, giver kommandoen ”åbn” til det program du arbejder i, og listen bliver ved.

Det rigtig gode er de fem programmerbare taster, som du helt selv kan vælge, hvad skal gøre. Slet ikke ringe, specielt ikke når man, som undertegnede, ofte åbner de samme filer igen og igen.

Alle taster kan naturligvis omprogrammeres, så hvis du for eksempel bruger Thunderbird som mailprogram, så kan du let få mail-tasten til at åbne det program i stedet for Microsoft Outlook, der er standard.

Ikke kun positivt

Allerede inden driveren var installeret og enhederne tilsluttet dog, måtte vi konstatere, at der var et enkelt lille problem, nemlig musen. Størrelsen er umiddelbart fin men uden at kunne beskrive det nøjagtigt, så er den ikke specielt behagelig at holde på eller bruge. Modsat tastaturet er der ikke meget ergonomi over den, og den ligner de billige mus, der følger med en computer som standard.

Men det første indtryk kan jo overraske, så vi installerede driveren og tilsluttede tastatur og mus ved hjælp af en lille usb-dongle. Det gik let og smertefrit, og vi var hurtigt klar til at bruge vores nye tastatur og mus.

Der gik ikke lang tid, før vi kunne konstatere, at tastaturet var ret behageligt at bruge, men kun, hvis du sidder korrekt for det. Hvis du, som undertegnede, har en tendens til at hænge på stolen, vil du hurtigt opdage, at du kan få ondt i armen af at bruge tastaturet. Mens sidder du ordentligt i forhold til tastaturet, fungerer det perfekt.

Musen derimod vedblev med at skuffe. Den ligger ikke godt i hånden, og den ene af knapperne på siden sidder i vejen, der som standard åbner den forstørrelsesglasset i Windows. Undertegnede ramte imidlertid konstant knappen, og det var ret irriterende at forstørrelsesglasset hele tiden kom frem, når der ikke var brug for det.

Det var nemt at omprogrammere tasterne, her skal Microsoft have ros, på trods af det undrede fælt, at det ikke var muligt at vælge en fil, der lå på et netværksdrev. Vi var nødt til at oprette genveje på skrivebordet og så bede tastaturet om at åbne dem i stedet. Lidt bøvlet, ikke?

Den generelle oplevelse med Wireless Comfort Desktop 5000 er god, men vi kommer nok ret hurtigt til at skifte musen ud med en, der ligger bedre i hånden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration