Legende lette pc’er

ASUS Eee pc’er er designet til at gøre livet med computeren legende let. Producenten er klar med en række nye modeller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Savner du lidt kulør på den bærbare kunne det være at det var noget med ASUS’ nye Eee PC Seashell 1008P. Den er udformet af designeren Karim Rashid, som har forenet skinnende pink og kaffebrune farver med elegante stilrene kurver.

I Seashell-serien præsenteres også 1005PE, som rummer den nye Intel Atom N450 processor samt Windows 7, Express Gate og den ASUS’ Super Hybrid Engine, som optimerer energiforbruget, så det er muligt at opnå en batteritid på helt op til 14 timer.

EeeTop PC ET2010AG er en alt-i-ét pc, som besidder et stilfuldt og ergonomisk design med en ultratynd profil på 13.7mm og en stander som er nem at trække sammen. Computeren får kræfter fra en AMD Athlon II X2 250u processor, og grafikegenskaber fra en ATI Radeon HD 5470 dedikeret grafikprocessor. Med en 20” 16:9 widescreen HD (1600 x 900) skærm er computeren oplagt til multimedieopgaver.

Multi-touch er det store hit for tiden, og helt sikkert noget der vil komme til at præge computerverdenen fremover. Eee PC™ Touch Series T91MT og T101MT er mobile og alsidige tablet-løsninger, der kan bruges som netbook, e-reader eller interaktivt digitalt apparet. Man kan vælge at folde den sammen, så man blot har den berøringsfølsomme skærm fremme, eller folde den ud, så man også har adgang til almindeligt tastaur.

En stationær er det også blevet til i denne omgang. En Intel Atom dual core processor samt NVIDIA® ION grafikkort EeeBox PC EB1501 har ASUS’ pakket ned i den lille EeeBox PC EB1501, som også kan sende HD-signal til dit fjernsyn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect