iPhone 5 får superkamera fra Sony

Apple har tilsyneladende allieret sig med konkurrenten for at give sin næste iPhone et ordentligt kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone er foran på mange fronter, men ikke på kameraet. Her findes andre smartphones, som er langt stærkere. iPhone 4 rummer således et beskedent 5MP kamera, der akkurat lige kan betegnes som ”standardinventar” for smartphones.

Det bliver der tilsyneladende ændret på med den næste generation af den smarte mobil, for Sonys administrerende direktør Howard Stringer har netop fortalt Wall Street Journal, at Sony er i færd med at fremstille kamerakomponenter til Apple.

Det næste ”kamerabærende” produkt fra Apple forventes at blive iPhone 5, som med god sandsynlighed dukker op engang til sommer. OmniVision har leveret kameradele til de sidste par generationer af iPhone, men har haft problemer med at levere dele til et 8MP kamera. Derfor antages det, at det er denne opgave, Sony har overtaget.

Sony har selv stoppet glimrende kameraer i sine Sony Ericsson Xperia-mobiler, og man kan således forvente, at det bliver kameraer af denne kaliber, der vil dukke op i iPhone 5.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse