iPhone 5 får superkamera fra Sony

Apple har tilsyneladende allieret sig med konkurrenten for at give sin næste iPhone et ordentligt kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone er foran på mange fronter, men ikke på kameraet. Her findes andre smartphones, som er langt stærkere. iPhone 4 rummer således et beskedent 5MP kamera, der akkurat lige kan betegnes som ”standardinventar” for smartphones.

Det bliver der tilsyneladende ændret på med den næste generation af den smarte mobil, for Sonys administrerende direktør Howard Stringer har netop fortalt Wall Street Journal, at Sony er i færd med at fremstille kamerakomponenter til Apple.

Det næste ”kamerabærende” produkt fra Apple forventes at blive iPhone 5, som med god sandsynlighed dukker op engang til sommer. OmniVision har leveret kameradele til de sidste par generationer af iPhone, men har haft problemer med at levere dele til et 8MP kamera. Derfor antages det, at det er denne opgave, Sony har overtaget.

Sony har selv stoppet glimrende kameraer i sine Sony Ericsson Xperia-mobiler, og man kan således forvente, at det bliver kameraer af denne kaliber, der vil dukke op i iPhone 5.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS