iPhone 5 får superkamera fra Sony

Apple har tilsyneladende allieret sig med konkurrenten for at give sin næste iPhone et ordentligt kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone er foran på mange fronter, men ikke på kameraet. Her findes andre smartphones, som er langt stærkere. iPhone 4 rummer således et beskedent 5MP kamera, der akkurat lige kan betegnes som ”standardinventar” for smartphones.

Det bliver der tilsyneladende ændret på med den næste generation af den smarte mobil, for Sonys administrerende direktør Howard Stringer har netop fortalt Wall Street Journal, at Sony er i færd med at fremstille kamerakomponenter til Apple.

Det næste ”kamerabærende” produkt fra Apple forventes at blive iPhone 5, som med god sandsynlighed dukker op engang til sommer. OmniVision har leveret kameradele til de sidste par generationer af iPhone, men har haft problemer med at levere dele til et 8MP kamera. Derfor antages det, at det er denne opgave, Sony har overtaget.

Sony har selv stoppet glimrende kameraer i sine Sony Ericsson Xperia-mobiler, og man kan således forvente, at det bliver kameraer af denne kaliber, der vil dukke op i iPhone 5.

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S