D-Link ShareCenter Pulse DNS-320

Det er ingen skam at være anderledes, D-Links ShareCenter Pulse DNS-320
rager nemlig mere i vejret end i dybden. Det skyldes, at den som eneste i
testen anvender vertikalt monterede harddiske.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den testede model kom inklusive en 1TB-harddisk. Grundet der ikke var en tilsvarende harddisk af samme størrelse og model, var det den eneste nas med et monteret drev, der blev testet med de to Samsung HD502HJ-harddiske.

ShareCenter Pulse DNS-320 er en af de mere enkle nas i tes-ten rent monteringsmæssigt. Toppen tages af, og to 3,5"-drev skubbes ned i enheden, det er det hele. Sammen med Buffalo-enheden er det samtidig den nas, der tilbyder færrest eksterne tilslutningsmuligheder med blot en usb 2.0-port.

Det var dog suverænt den nas, der foretog det største spring i betjening i løbet af testen. Som hos flere andre deltagere blev der installeret ny firmware, hvilket ændrede den webbaserede brugergrænseflade totalt. Ved første kontakt havde den D-Links traditionelle router-interface, der ganske vist er informativt, men virker meget støvet.

Efter firmwareopdateringen gik denne nas over til at virke som en moderne mediebaseret nas med tydelige og store ikoner. Efter at have vænnet sig til det nye web-interface må det siges at være med blandt de bedre.

Støjniveauet var gennemsnitligt, når blæseren gik i gang, hvilket var fint, så længe man ikke sad klos op ad enheden. Energiforbruget lå i brug på fornuftige 15,7 til 16,9 watt. En smart lille sag er den flotte Yahoo Widget, der giver overblik over status for DNS-320.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i denne serie

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S