ZyXel NSA320

Producenten betegner denne som en medie-nas til hjemmet. Det passer
meget godt til oplevelsen af nas-enheden, som det blev oplevet under
testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der rundes af med endnu et glimrende produkt, der fra producenten betegnes som værende en medie-nas til hjemmet. Det passer meget godt til oplevelsen af nas-enheden, som det blev oplevet under testen.

Web-brugerinterfacet var på det grundlæggende plan ganske fornuftigt opbygget med træstruktur i venstre side uden at virke antikveret. Det var muligt at anvende NAS Starter Utility til at finde nas på netværket samtidig med informationer om denne.

På den såkaldte homescreen fik man vist en flot grafisk repræsentation af ikoner for hvert område, som NSA320 dækkede. Den del stod på ingen måde tilbage for nogen af de andre mere vellykkede web-interfaces her i testen. Denne NSA320 kom med en enkelt installeret harddisk på 500GB. Ud over lan-porten var der tre usb 2.0-porte på denne nas.

Støjniveauet var ganske fornuftigt. Man kunne høre lidt til drevene, mens blæseren ikke gjorde særligt væsen af sig. Energimæssigt lå den meget pænt med et forbrug på cirka 21 watt, når enheden var i brug. Featuremæssigt ligger denne nas ikke meget efter de to overflyvere fra QNAP og Synology.

Når talen falder på mediarelaterede emner, mærkes det, at denne nas er på hjemmebane. Blandt andet medfølger der ZPilot-softwaren, der efter installation befinder sig på computerens skrivebord og gør det muligt at trække mediefiler op i mappen, hvorved de automatisk overføres til nas’en i enten ’Foto’, ’Musik’ eller ’Video’. Til backup medfølger Memeo Backup-programmet. Hastighedsmæssigt ligger nas’en højt, dog lidt efter de hurtigste.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i dennes serie:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S