ZyXel NSA320

Producenten betegner denne som en medie-nas til hjemmet. Det passer
meget godt til oplevelsen af nas-enheden, som det blev oplevet under
testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der rundes af med endnu et glimrende produkt, der fra producenten betegnes som værende en medie-nas til hjemmet. Det passer meget godt til oplevelsen af nas-enheden, som det blev oplevet under testen.

Web-brugerinterfacet var på det grundlæggende plan ganske fornuftigt opbygget med træstruktur i venstre side uden at virke antikveret. Det var muligt at anvende NAS Starter Utility til at finde nas på netværket samtidig med informationer om denne.

På den såkaldte homescreen fik man vist en flot grafisk repræsentation af ikoner for hvert område, som NSA320 dækkede. Den del stod på ingen måde tilbage for nogen af de andre mere vellykkede web-interfaces her i testen. Denne NSA320 kom med en enkelt installeret harddisk på 500GB. Ud over lan-porten var der tre usb 2.0-porte på denne nas.

Støjniveauet var ganske fornuftigt. Man kunne høre lidt til drevene, mens blæseren ikke gjorde særligt væsen af sig. Energimæssigt lå den meget pænt med et forbrug på cirka 21 watt, når enheden var i brug. Featuremæssigt ligger denne nas ikke meget efter de to overflyvere fra QNAP og Synology.

Når talen falder på mediarelaterede emner, mærkes det, at denne nas er på hjemmebane. Blandt andet medfølger der ZPilot-softwaren, der efter installation befinder sig på computerens skrivebord og gør det muligt at trække mediefiler op i mappen, hvorved de automatisk overføres til nas’en i enten ’Foto’, ’Musik’ eller ’Video’. Til backup medfølger Memeo Backup-programmet. Hastighedsmæssigt ligger nas’en højt, dog lidt efter de hurtigste.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i dennes serie:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]

Annonce

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S