Spar papir og CO2

Dobbeltsidet print mindsker papiromkostninger og skåner miljøet. Derfor vil det fremover være standard i driveren på de fleste af Konica Minoltas printer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye tiltag fra Konica Minoltas sker på baggrund af en frivillig forpligtigelse indgået af europæiske printleverandører, som ønsker at leve op til et EU-direktiv for energirelaterede produkter.

De fleste af Konica Minoltas printere og multifunktionsprintere giver brugeren mulighed for at vælge dobbeltsidet print som standard. Men nu skal denne indstilling aktiv vælges fra, hvis brugeren kun ønsker at udskrive på den ene side af arket.

Halver dit papirforbrug

Dobbeltsidet print giver en række åbenlyse fordele i forhold til udskrivning på enkeltsider, både når det gælder miljø og økonomi. Ved at printe på begge sider af arket halveres papirforbruget, og man sparer energi.

Som et eksempel kan en virksomhed med en månedlig printvolumen på 10.000 sider spare op til 60.000 ark papir om året, hvis dokumenterne udelukkende udskrives dobbeltsidet. Dette er ikke kun en fordel for miljøet, men reducerer også omkostningerne for den enkelte virksomhed. Spares der på papiret i virksomhederne, skal der ikke fremstilles så store mængder, og det sparer CO2.

“Bæredygtighed er et centralt mål for Konica Minolta. Hele vores strategi er fokuseret på dette emne. Det var derfor ikke et spørgsmål for os, om hvorvidt vi skulle deltage i dette frivillige engagement, for selvfølgelig skulle vi det,” siger Mogens Kallesø, produktchef hos Konica Minolta Business Solutions Denmark a/s.

Læses lige nu

    Annonce

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S