Spar papir og CO2

Dobbeltsidet print mindsker papiromkostninger og skåner miljøet. Derfor vil det fremover være standard i driveren på de fleste af Konica Minoltas printer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye tiltag fra Konica Minoltas sker på baggrund af en frivillig forpligtigelse indgået af europæiske printleverandører, som ønsker at leve op til et EU-direktiv for energirelaterede produkter.

De fleste af Konica Minoltas printere og multifunktionsprintere giver brugeren mulighed for at vælge dobbeltsidet print som standard. Men nu skal denne indstilling aktiv vælges fra, hvis brugeren kun ønsker at udskrive på den ene side af arket.

Halver dit papirforbrug

Dobbeltsidet print giver en række åbenlyse fordele i forhold til udskrivning på enkeltsider, både når det gælder miljø og økonomi. Ved at printe på begge sider af arket halveres papirforbruget, og man sparer energi.

Som et eksempel kan en virksomhed med en månedlig printvolumen på 10.000 sider spare op til 60.000 ark papir om året, hvis dokumenterne udelukkende udskrives dobbeltsidet. Dette er ikke kun en fordel for miljøet, men reducerer også omkostningerne for den enkelte virksomhed. Spares der på papiret i virksomhederne, skal der ikke fremstilles så store mængder, og det sparer CO2.

“Bæredygtighed er et centralt mål for Konica Minolta. Hele vores strategi er fokuseret på dette emne. Det var derfor ikke et spørgsmål for os, om hvorvidt vi skulle deltage i dette frivillige engagement, for selvfølgelig skulle vi det,” siger Mogens Kallesø, produktchef hos Konica Minolta Business Solutions Denmark a/s.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job