Spar papir og CO2

Dobbeltsidet print mindsker papiromkostninger og skåner miljøet. Derfor vil det fremover være standard i driveren på de fleste af Konica Minoltas printer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye tiltag fra Konica Minoltas sker på baggrund af en frivillig forpligtigelse indgået af europæiske printleverandører, som ønsker at leve op til et EU-direktiv for energirelaterede produkter.

De fleste af Konica Minoltas printere og multifunktionsprintere giver brugeren mulighed for at vælge dobbeltsidet print som standard. Men nu skal denne indstilling aktiv vælges fra, hvis brugeren kun ønsker at udskrive på den ene side af arket.

Halver dit papirforbrug

Dobbeltsidet print giver en række åbenlyse fordele i forhold til udskrivning på enkeltsider, både når det gælder miljø og økonomi. Ved at printe på begge sider af arket halveres papirforbruget, og man sparer energi.

Som et eksempel kan en virksomhed med en månedlig printvolumen på 10.000 sider spare op til 60.000 ark papir om året, hvis dokumenterne udelukkende udskrives dobbeltsidet. Dette er ikke kun en fordel for miljøet, men reducerer også omkostningerne for den enkelte virksomhed. Spares der på papiret i virksomhederne, skal der ikke fremstilles så store mængder, og det sparer CO2.

“Bæredygtighed er et centralt mål for Konica Minolta. Hele vores strategi er fokuseret på dette emne. Det var derfor ikke et spørgsmål for os, om hvorvidt vi skulle deltage i dette frivillige engagement, for selvfølgelig skulle vi det,” siger Mogens Kallesø, produktchef hos Konica Minolta Business Solutions Denmark a/s.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland