Verdens mindste systemkamera

Pentax Q er et lille kamera – kun 3,1 cm tykt – men med store muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er verdens mindste systemkamera. Det mikrolille spejlløse kamera Pentax Q virker næsten som et stykke legetøj – huset er kun 3,1 cm tykt!
Men det er langtfra legetøj. Her er tale om et gedigent og gennemtænkt kamera. Og så oven i købet med udskifteligt objektiv, nøjagtig som på et digitalt spejlreflekskamera. På Pentax Q bruger du dog den 3” store LCD-skærm bagpå som søger.

Der er heller ikke mange knapper. Men de få, der er, er virkelig brugbare. Således har du hurtig adgang til alt det, du har brug for, og på mange måder er det lige så enkelt at bruge dette systemkamera som ethvert kompaktkamera.

Med Pentax Q får du så oveni mulighed for at skifte objektivet ud. Hvad enten du er til en stor zoom eller et lille ”pancake”-objektiv med 8,5 mm brændvidde, som vi prøvede kameraet med. Dette objektiv er uden zoom, men fylder til gengæld ikke meget. Det er faktisk befriende ikke at skulle tænke på zoom, men bare skyde løs. Det giver stor frihed – men naturligvis også nogle begrænsninger.

Heldigvis er de 12 megapixel og den ret gode billedkvalitet nok til, at du kan lave udsnitsforstørrelser eller beskæring af billedet, når du kommer hjem. Med Pentax Q har du den usædvanlige kombination af et semiprofessionelt kamera og dimensioner som et kompaktkamera.

Kræver lidt tilvænning

Trods de beskedne dimensioner ligger Pentax godt i hånden, og du har let adgang med tommelfingeren til programvalg og zoomknap. En anden fin detalje er, at du kan slå blitzen op (fungerer også, når den er nede i kamerahuset). Det betyder, at du får bedre belyste billeder. Her kan du også lave såkaldt slow synk, som betyder, at blitzen er mere ”blid”, og du får bedre billeder.

Pentax er et godt og gennemført kamera, og især størrelsen og den generelle kvalitet er høj. Vi havde lidt problemer med fokus – at få kameraet til at stille skarpt, præcist hvor vi ville. Til prisen på omkring 5.500 kroner med det testede objektiv og omkring de 7.000 kroner, hvis du også skal have et zoomobjektiv med, har Pentax’ lille Q mange gode konkurrenter på markedet, som kan give det kamp. Men ingen af dem er så klejne som dette.

Plus:Ultrakompakt, høj kvalitet.
Minus:Autofokus kan drille lidt.

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job