Microsoft Surface 2

Surface 2 er på mange måder en lidt spøjs størrelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en velbygget 10,6"-tablet. I sagens natur har vi med et Windows-baseret produkt at gøre, men fordi der er tale om Windows RT 8.1, har man ikke alle de fordele, man ellers skulle regne med at have med en Windows-tablet.

Der er ellers tale om en tablet, der er som skabt til at udfylde tomrummet efter en manglende bærbar computer. Magnesiumchassiset er solidt og har indbygget kickstand, så tabletten kan stå selv. En god funktion til eksempel produktivitetsformål.

Vi har testet Surface 2 med Touch Cover 2, der skal købes separat, men prisen for en Surface 2 er nu heller ikke skyhøj. Tabletten kommer med Microsoft Office 2013 RT, hvilket er et glimrende købsargument.

Desværre kan man ikke installere sine normale Windows-programmer på denne tablet. Man kan kun installere apps hentet fra Microsoft Store.

Skærmen har en fin, høj opløsning, der blot i denne test er mindre detaljeret end de andre deltagere. Den understøtter også kun 5-punktsberøring modsat 10-punktsberøring for de øvrige deltagere.

Ydelsen er ganske glimrende, omend det ikke glider så let som på en Android-enhed med samme processor. De 200 GB online OneDrive lagringsplads i to år er et glimrende tilbud, så længe det gælder.

Surface 2 har styrker og svagheder. En af forcerne er batterilevetiden, hvor det bliver til næsten ti timer i blandet drift.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job