Microsoft Surface 2

Surface 2 er på mange måder en lidt spøjs størrelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en velbygget 10,6"-tablet. I sagens natur har vi med et Windows-baseret produkt at gøre, men fordi der er tale om Windows RT 8.1, har man ikke alle de fordele, man ellers skulle regne med at have med en Windows-tablet.

Der er ellers tale om en tablet, der er som skabt til at udfylde tomrummet efter en manglende bærbar computer. Magnesiumchassiset er solidt og har indbygget kickstand, så tabletten kan stå selv. En god funktion til eksempel produktivitetsformål.

Vi har testet Surface 2 med Touch Cover 2, der skal købes separat, men prisen for en Surface 2 er nu heller ikke skyhøj. Tabletten kommer med Microsoft Office 2013 RT, hvilket er et glimrende købsargument.

Desværre kan man ikke installere sine normale Windows-programmer på denne tablet. Man kan kun installere apps hentet fra Microsoft Store.

Skærmen har en fin, høj opløsning, der blot i denne test er mindre detaljeret end de andre deltagere. Den understøtter også kun 5-punktsberøring modsat 10-punktsberøring for de øvrige deltagere.

Ydelsen er ganske glimrende, omend det ikke glider så let som på en Android-enhed med samme processor. De 200 GB online OneDrive lagringsplads i to år er et glimrende tilbud, så længe det gælder.

Surface 2 har styrker og svagheder. En af forcerne er batterilevetiden, hvor det bliver til næsten ti timer i blandet drift.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse