Nyt dansk antivirusfirma: Internetsikkerhed skal være nemmere at forstå

Internetsikkerhed er et must i dag, men der er for megen uigennemsigtighed i branchen og brugerne bliver nemt vildledt, mener Martin Larsen, medstifter af et nyt dansk antivirusfirma . Han er klar til at satse benhårdt på klar tale og bedre service, herunder 24-timers gratis support på dansk. Investorer tror på konceptet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er for mange smarte ord og det er alt for svært at gennemskue præcis, hvad man får for pengene og hvad der skal til for at være ordentligt beskyttet, når man færdes på nettet. Og det er primært branchens skyld, fordi brugervenligheden slet ikke har fulgt med den udvikling, som er sket de senere år på antivirus-området.

Det mener direktør Martin Larsen og partnere, som derfor har valgt at stifte ChiliSecurity, et nyt dansk firma, der fokuserer på online sikkerhed til private. Missionen er at bringe brugervenlighed og service i fokus.

Helt konkret betyder det, at brugerne vil kunne få hjælp døgnets 24-timer på dansk, og at alle typer it-relaterede problemer tages seriøst. Det kan være alt fra en printer, der ikke kan installeres til en virus, der har angrebet familiens pc eller Mac. For et lille beløb om måneden får man fri support, som bl.a. inkluderer fjernsupport.

Chili-konceptet tegner så stærkt, at der allerede står en række investorer bag, som både har kastet penge i projektet og stillet lokaler i Odense til rådighed. Målet er udover Danmark at satse internationalt, hvorfor ChiliSecurity´s hjemmeside lige nu er ved at blive oversat til 20 forskellige sprog.

"De fleste af vores konkurrenter yder support på engelsk, men ikke på det enkelte lands sprog, og det er her vi vil gøre en forskel. Det er muligt, fordi vi ansætter it-supportere lokalt i de forskellige lande", siger Martin Larsen.
Han er ikke i tvivl om, at der er brug et firma som hans, fordi internetsikkerhed er kommet for at blive.

"Vores købsvaner og forbrug bliver mere og mere digitaliseret, og det har svindlerne også opdaget. Tænk bare på de nylige svindelforsøg med den populære Mobile Pay-app, Nationalbankens stop for egen produktion af danske pengesedler og i det hele taget den kolossale udvikling hen mod et papir-og pengeløst samfund, som vi er midt i", siger han.

ChiliSecurity´s antivirusprogrammer har lånt teknologien fra BitDefender, som flere år i træk er kåret til at levere verdens bedste antivirusmotor. Både brugere med PC, Mac eller Android-smartphones kan benytte programmerne.

"Udover at tilbyde den bedste teknologi, er det tillid og klarhed, der er vores varemærke. Brugerne skal kun betale for den beskyttelse, de reelt har brug for. Vi er ikke interesserede i at oversælge ved at bruge smarte ord eller på andre måder komplicere tingene med uoverskuelige abonnementsordninger og en masse med småt. Samtidig skal hele vores software pakkes meget mere brugervenligt ind, og hvis der skulle være noget der driller, så er vi jo aldrig mere end telefonopkald væk", siger Martin Larsen.


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen