Unge iværksættere hjælper dig af med dine PC-problemer helt gratis

Gal eller genial idé? Ja det vil tiden vise, men ikke desto mindre har to unge danske IT-iværksættere sat sig for at yde helt gratis support til danskere i IT-vanskeligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En langsom computer er et velkendt problem og kan fremkalde frustrationer blandt de fleste danskere. Det er det mest udbredte problem hos almene computerbrugere og skyldes ofte mangel på vedligeholdelse.

Der er dog hjælp at hente før du overvejer at skifte din gamle computer ud. De to initiativtagere har nemlig sat sig for at hjælpe danskerne med deres PC-problemer helt gratis.

Det kan lyde usædvanligt at serviceeftersynet ikke koster noget og man kan sætte spørgsmålstegn ved de to iværksætteres tiltag.

”Vi mener, at der er et kæmpe hul i sikkerheden i Danmark og kigger man på sidste år blev næsten 50.000 i vores lille land ramt af IT-røveri. Det vil vi forsøge at rette op på”, siger Aleksander Nilsson, der tilføjer at selv de mindste computerproblemer bliver taget seriøst, da det ofte er mange små problemer der forårsager de største.

Og spørger man ind til hvad de to iværksættere får ud af at levere gratis serviceeftersyn, siger Andreas Kristiansen:

”Der opstår hele tiden problemer med computeren og ved at levere denne service, håber vi på at kunne opbygge en tillid overfor vores brugere, så de tager os i betragtning i fremtiden, hvis lignende problemer opstår”.

Noget tyder på at andre også tror på idéen. De to unge iværksættere har allerede formået at tiltrække erhvervsfolk og investorer, heriblandt den danske IT-sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen.

”Internetsikkerhed er vigtigere end nogensinde og vi vil hurtigt se flere af den slags tiltag. Det er altafgørende, at man ikke nedprioriterer sikkerheden på sin computer, især fordi der netop er mulighed for at få ubegrænset råd og vejledning til sin PC og dens sikkerhed”, siger Janus R. Nielsen.

Med det nye tiltag overtager firmaets IT-supportere styringen af brugerens computer vha. en fjernstyringsteknologi som alle computer-brugere kan få adgang til via internettet. Det er hurtigere og nemmere for brugeren, som dermed ikke behøver at tage computeren under armen og gå ned til den lokale IT-butik.

”Alt kan ordnes over nettet imens brugeren ser med på skærmen eller drikker en kop kaffe”, siger Aleksander Nilsson.

Virksomheden, der ikke er mere end ni måneder gammel, er allerede nu i kraftig vækst og kigger man på Trustpilot er deres rating i top med 9,5 ud af 10 mulige.

Ligesom din bil har behov for at komme til mekanikeren, er det ligeledes nødvendigt at din computer bliver renset. Det mener de to idérige iværksættere Aleksander Nilsson og Andreas Kristiansen, der er stiftere af virksomheden MYPCSupport.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S