Unge iværksættere hjælper dig af med dine PC-problemer helt gratis

Gal eller genial idé? Ja det vil tiden vise, men ikke desto mindre har to unge danske IT-iværksættere sat sig for at yde helt gratis support til danskere i IT-vanskeligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En langsom computer er et velkendt problem og kan fremkalde frustrationer blandt de fleste danskere. Det er det mest udbredte problem hos almene computerbrugere og skyldes ofte mangel på vedligeholdelse.

Der er dog hjælp at hente før du overvejer at skifte din gamle computer ud. De to initiativtagere har nemlig sat sig for at hjælpe danskerne med deres PC-problemer helt gratis.

Det kan lyde usædvanligt at serviceeftersynet ikke koster noget og man kan sætte spørgsmålstegn ved de to iværksætteres tiltag.

”Vi mener, at der er et kæmpe hul i sikkerheden i Danmark og kigger man på sidste år blev næsten 50.000 i vores lille land ramt af IT-røveri. Det vil vi forsøge at rette op på”, siger Aleksander Nilsson, der tilføjer at selv de mindste computerproblemer bliver taget seriøst, da det ofte er mange små problemer der forårsager de største.

Og spørger man ind til hvad de to iværksættere får ud af at levere gratis serviceeftersyn, siger Andreas Kristiansen:

”Der opstår hele tiden problemer med computeren og ved at levere denne service, håber vi på at kunne opbygge en tillid overfor vores brugere, så de tager os i betragtning i fremtiden, hvis lignende problemer opstår”.

Noget tyder på at andre også tror på idéen. De to unge iværksættere har allerede formået at tiltrække erhvervsfolk og investorer, heriblandt den danske IT-sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen.

”Internetsikkerhed er vigtigere end nogensinde og vi vil hurtigt se flere af den slags tiltag. Det er altafgørende, at man ikke nedprioriterer sikkerheden på sin computer, især fordi der netop er mulighed for at få ubegrænset råd og vejledning til sin PC og dens sikkerhed”, siger Janus R. Nielsen.

Med det nye tiltag overtager firmaets IT-supportere styringen af brugerens computer vha. en fjernstyringsteknologi som alle computer-brugere kan få adgang til via internettet. Det er hurtigere og nemmere for brugeren, som dermed ikke behøver at tage computeren under armen og gå ned til den lokale IT-butik.

”Alt kan ordnes over nettet imens brugeren ser med på skærmen eller drikker en kop kaffe”, siger Aleksander Nilsson.

Virksomheden, der ikke er mere end ni måneder gammel, er allerede nu i kraftig vækst og kigger man på Trustpilot er deres rating i top med 9,5 ud af 10 mulige.

Ligesom din bil har behov for at komme til mekanikeren, er det ligeledes nødvendigt at din computer bliver renset. Det mener de to idérige iværksættere Aleksander Nilsson og Andreas Kristiansen, der er stiftere af virksomheden MYPCSupport.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job