Luksusmaskine til den mobile gamer

Asus G750JZ er topmodellen blandt Asus’ gaming-bærbare.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testeksemplaret har sågar et Blu-ray-drev samt Thunderbolt-port at prale med. Det er selvfølgelig med til at hæve prisen endnu mere i vejret.

Det er således en dyr fornøjelse at investere i Asus G750JZ, men så får man til gengæld også en gaming-bærbar med meget fine kvaliteter. G750JZ er hovedsageligt fremstillet i plastik. Der er dog tale om en meget velbygget og solid, kileformet bærbar.

Indersiden er dækket af en sort-børstet metallegering, der giver den et vist eksklusivt præg.

Skærmen er dækket af et gummilignende materiale hele vejen rundt. Det strækker sig også hen over oversiden bag skærmen. Det gør det behageligt at røre ved den bærbare.

Skærmen er, ligesom hos de andre deltagere , TN-baseret og velegnet til spil. Den er ret lysstærk og har en skærmopløsning på 1920 x 1080 pixel.
Asus G750JZ er meget stor og testens tungeste. Den er også bestykket med meget kraftig hardware. Det er ikke sikkert, at det er nødvendigt, men ser man på arealet af udluftningsrillerne, så er den markant mindre end hos eksempelvis Alienware og MSI.

Processoren, en Intel Core i7-4700HQ, er nominelt en anelse svagere end de andre deltagere, men det ses dårligt nok i testen.

Som to andre af deltagerne anvender denne bærbar to ssd’er i en raid-opsætning, hvilket sikrer meget høje hastigheder i skrive- og læse-operationer.

Systemdrevet har i sagens natur også meget hurtige søgetider, selv om det faktisk er testens langsomste på dette punkt.

Ydelsen er næsten konsekvent blandt de allerbedste. En anden ting, man kan hæfte sig ved, er de massive 32 GB ram, som G750JZ er udstyret med. Batteri-levetiden er, selv om det ikke er det størst salgsargument her, blandt de bedste.

Asus G750JZ er en ekstravagant bærbar. Den er stærk, velbygget og har godt med features. Prisen går derved også i vejret, hvorfor man krone for krone ikke får mest gamer-bærbar her.

Skærmstørrelse: 17,3”
Skærmopløsning: 1920 x 1080 pixel
Grafikkort: GeForce GTX880M
Processor: Intel Core i7-4700HQ
Ram: 32 GB ddr3 1600 MHz
Drev: 2 x 128 GB ssd raid 0, 1 TB HDD
Tilslutninger: 4x USB 3.0, HDMI, Thunderbolt, VGA, kortlæser, mikrofon-in, headset- out.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S