Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Imponerende kort i sin prisklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har ikke været så imponerede over et nyt grafikkort og en ny gpu siden det lille vidunder GTX 460. Topmodellen GTX 980 var imponerende med dens 2048 CUDA-kerner og solide videohukommelse, men GTX 970 er nok endnu bedre.

Selv om der er skåret 384 CUDA-kerner i tre fulde SMM-units, går det dårligt nok ud over gaming-ydelsen i GM 204-gpu’en i GTX 970. At Nvidia har fastholdt denne hukommelseskonfiguration i dette andenklasses Maxwell-kort er tilfredsstillende, og med dette fabriks-overclockede GTX 970 G1 Gaming er kløften mellem kortet og GTX 980 meget smal.

 

I bund og grund er det kombinationen af den supereffektive GM204 gpu og kølesystemet fra Windforce, som gør det til et af de fedeste og stærkeste kort i prisklassen omkring 3000 kroner.

Med det niveau kan du ignorere ethvert grafikkort over det – lige op til AMD’s tvillinge-gpu-monster R9 295X2. GTX 970 graver en rende gennem high end-markedet, for det har stadig en heftig frame buffer og samme magiske kompressionsalgoritme som sin storebror. Det er på alle måder et lige så stærkt 4K-gaming-kort som R9 290X og GTX 980. At et også kan overgå et Titan Black-kort er da også noget.

Vi har længere haft den overbevisning at top-gpu’er ikke skal koste mere end 3000 kroner, og takket være dette korts effektivitet og ydelse, er der næsten ingen grund til at kigge op på hylderne ovenpå.

Det er svært at finde en fejl i dette kort, som er tæt på at være den ideelle løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest