Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Imponerende kort i sin prisklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har ikke været så imponerede over et nyt grafikkort og en ny gpu siden det lille vidunder GTX 460. Topmodellen GTX 980 var imponerende med dens 2048 CUDA-kerner og solide videohukommelse, men GTX 970 er nok endnu bedre.

Selv om der er skåret 384 CUDA-kerner i tre fulde SMM-units, går det dårligt nok ud over gaming-ydelsen i GM 204-gpu’en i GTX 970. At Nvidia har fastholdt denne hukommelseskonfiguration i dette andenklasses Maxwell-kort er tilfredsstillende, og med dette fabriks-overclockede GTX 970 G1 Gaming er kløften mellem kortet og GTX 980 meget smal.

 

I bund og grund er det kombinationen af den supereffektive GM204 gpu og kølesystemet fra Windforce, som gør det til et af de fedeste og stærkeste kort i prisklassen omkring 3000 kroner.

Med det niveau kan du ignorere ethvert grafikkort over det – lige op til AMD’s tvillinge-gpu-monster R9 295X2. GTX 970 graver en rende gennem high end-markedet, for det har stadig en heftig frame buffer og samme magiske kompressionsalgoritme som sin storebror. Det er på alle måder et lige så stærkt 4K-gaming-kort som R9 290X og GTX 980. At et også kan overgå et Titan Black-kort er da også noget.

Vi har længere haft den overbevisning at top-gpu’er ikke skal koste mere end 3000 kroner, og takket være dette korts effektivitet og ydelse, er der næsten ingen grund til at kigge op på hylderne ovenpå.

Det er svært at finde en fejl i dette kort, som er tæt på at være den ideelle løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S