Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Imponerende kort i sin prisklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har ikke været så imponerede over et nyt grafikkort og en ny gpu siden det lille vidunder GTX 460. Topmodellen GTX 980 var imponerende med dens 2048 CUDA-kerner og solide videohukommelse, men GTX 970 er nok endnu bedre.

Selv om der er skåret 384 CUDA-kerner i tre fulde SMM-units, går det dårligt nok ud over gaming-ydelsen i GM 204-gpu’en i GTX 970. At Nvidia har fastholdt denne hukommelseskonfiguration i dette andenklasses Maxwell-kort er tilfredsstillende, og med dette fabriks-overclockede GTX 970 G1 Gaming er kløften mellem kortet og GTX 980 meget smal.

 

I bund og grund er det kombinationen af den supereffektive GM204 gpu og kølesystemet fra Windforce, som gør det til et af de fedeste og stærkeste kort i prisklassen omkring 3000 kroner.

Med det niveau kan du ignorere ethvert grafikkort over det – lige op til AMD’s tvillinge-gpu-monster R9 295X2. GTX 970 graver en rende gennem high end-markedet, for det har stadig en heftig frame buffer og samme magiske kompressionsalgoritme som sin storebror. Det er på alle måder et lige så stærkt 4K-gaming-kort som R9 290X og GTX 980. At et også kan overgå et Titan Black-kort er da også noget.

Vi har længere haft den overbevisning at top-gpu’er ikke skal koste mere end 3000 kroner, og takket være dette korts effektivitet og ydelse, er der næsten ingen grund til at kigge op på hylderne ovenpå.

Det er svært at finde en fejl i dette kort, som er tæt på at være den ideelle løsning.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse