Gigabyte GTX 970 G1 Gaming

Imponerende kort i sin prisklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har ikke været så imponerede over et nyt grafikkort og en ny gpu siden det lille vidunder GTX 460. Topmodellen GTX 980 var imponerende med dens 2048 CUDA-kerner og solide videohukommelse, men GTX 970 er nok endnu bedre.

Selv om der er skåret 384 CUDA-kerner i tre fulde SMM-units, går det dårligt nok ud over gaming-ydelsen i GM 204-gpu’en i GTX 970. At Nvidia har fastholdt denne hukommelseskonfiguration i dette andenklasses Maxwell-kort er tilfredsstillende, og med dette fabriks-overclockede GTX 970 G1 Gaming er kløften mellem kortet og GTX 980 meget smal.

 

I bund og grund er det kombinationen af den supereffektive GM204 gpu og kølesystemet fra Windforce, som gør det til et af de fedeste og stærkeste kort i prisklassen omkring 3000 kroner.

Med det niveau kan du ignorere ethvert grafikkort over det – lige op til AMD’s tvillinge-gpu-monster R9 295X2. GTX 970 graver en rende gennem high end-markedet, for det har stadig en heftig frame buffer og samme magiske kompressionsalgoritme som sin storebror. Det er på alle måder et lige så stærkt 4K-gaming-kort som R9 290X og GTX 980. At et også kan overgå et Titan Black-kort er da også noget.

Vi har længere haft den overbevisning at top-gpu’er ikke skal koste mere end 3000 kroner, og takket være dette korts effektivitet og ydelse, er der næsten ingen grund til at kigge op på hylderne ovenpå.

Det er svært at finde en fejl i dette kort, som er tæt på at være den ideelle løsning.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS