Dataforbruget eksploderede i 2014

Danskernes dataforbrug stiger måned for måned, og alene fra januar
til december sidste år er forbruget i Telias netværk steget med hele 60
procent. Det stiller store krav til mobilnetværket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stadigt flere databaserede services ser dagens lys, og i 2014 har streamingtjenester for alvor gjort indtog i danskernes hverdag. Adgang til alverdens musiknumre, film og serier både i hjemmet og ikke mindst på farten driver dataforbruget opad:

”Streamingtjenesterne er blevet ekstremt populære, og derfor arbejder vi også hele tiden for at sikre og forbedre dataoplevelserne på vores netværk. Det kan vi gøre ved simultant at fokusere på en bred dækning, høj kvalitet i netværket og høje hastigheder, som understøtter de nye tjenester. Fx har vi sidste år fordoblet 4G-hastighederne i størstedelen af vores netværk,” siger Heine Wieben Rasmussen, ansvarlig for netværksplanlægning i Telia.

I løbet af 2014 aktiverede Telia hele 471 nye master i netværket, hvoraf langt størstedelen (74 %) er 4G-master, som kan levere de højeste datahastigheder. Og i løbet af i år planlægger Telia at aktivere næsten dobbelt så mange master.

”Foruden de mange nye lavfrekvens-master, som primært udvider dækningen, så kommer vi også til at fokusere på at øge kapaciteten i netværket med højere frekvenser, så endnu flere brugere kan være på samtidig med endnu højere hastigheder,” siger Heine Wieben Rasmussen.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S