Dataforbruget eksploderede i 2014

Danskernes dataforbrug stiger måned for måned, og alene fra januar
til december sidste år er forbruget i Telias netværk steget med hele 60
procent. Det stiller store krav til mobilnetværket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stadigt flere databaserede services ser dagens lys, og i 2014 har streamingtjenester for alvor gjort indtog i danskernes hverdag. Adgang til alverdens musiknumre, film og serier både i hjemmet og ikke mindst på farten driver dataforbruget opad:

”Streamingtjenesterne er blevet ekstremt populære, og derfor arbejder vi også hele tiden for at sikre og forbedre dataoplevelserne på vores netværk. Det kan vi gøre ved simultant at fokusere på en bred dækning, høj kvalitet i netværket og høje hastigheder, som understøtter de nye tjenester. Fx har vi sidste år fordoblet 4G-hastighederne i størstedelen af vores netværk,” siger Heine Wieben Rasmussen, ansvarlig for netværksplanlægning i Telia.

I løbet af 2014 aktiverede Telia hele 471 nye master i netværket, hvoraf langt størstedelen (74 %) er 4G-master, som kan levere de højeste datahastigheder. Og i løbet af i år planlægger Telia at aktivere næsten dobbelt så mange master.

”Foruden de mange nye lavfrekvens-master, som primært udvider dækningen, så kommer vi også til at fokusere på at øge kapaciteten i netværket med højere frekvenser, så endnu flere brugere kan være på samtidig med endnu højere hastigheder,” siger Heine Wieben Rasmussen.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S