Undervandsmobil til moderat pris

Vandtæt design har været kendetegnende for Sonys flagskibsmobiler et stykke tid. Med Xperia M2 Aqua har producenten for første gang ført featuren ned i en mellemklasse-mobil. For den, der vægter vandtæthed højt, men ikke ønsker at betale en bondegård for mobilen, er Xperia Aqua interessant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en IP68-certificering tåler den en halv time under vand ned til 1,5 meter, hvilket betyder, at den er komplet vandtæt. Designet minder om Xperia Z-mobilerne, blot er mobilen helt i plast. Skærmen måler 4,8” og har opløsning på 540 x 960 pixel. Den står som sådan udmærket, omend billedet er en anelse blegt, og betragtningsvinklerne ringe.

En firekernet Snapdragon-processor på 1,2 GHz sørger for tilstrækkeligt med kræfter til dagligdagens opgaver. Mobilen mister dog hurtigt pusten ved spil og semi-krævende medieopgaver, hvilket også har at gøre med, at der kun er 1 GB ram til rådighed.

Batterilevetiden er imponerende, især hvis du anvender Stamina-funktionen. Så klarer mobilen helt op til et par dage ved almindelig brug.

Kameraet skyder foto på 8 MP og video i full HD med acceptable resultater. En anstændig mobil, der dog ikke ligefrem overvælder på nogen områder. Den vil primært være interessant, hvis du søger en vandtæt mobil.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS