Basal overvågning

Langt navn til en basal sundhedsgadget. iHealth Wireless Activity and Sleep Tracker monitorerer skridt, søvn og kalorieforbrænding – basal overvågning af din hverdag til få penge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iHealth går ikke op i design og fancy funktioner. Trackeren ligner et discountur, du ville give til børn. Det er ikke noget, vi ville gå med på arbejde. Dog er remmen behagelig at have på, selv når du sveder.

Det er ikke et ur, du vil flashe med i byen, men det fungerer fint til prisen.

Trackeren er god til at tælle skridt, når du er i bevægelse, fordi sensoren ikke så let lader sig narre, hvis du sidder ned og bevæger armen. Men den tæller dårligt, hvis du har hånden i lommen eller en bærepose i hånden.

På appen kan du følge med i dine søvnrytmer i op til syv dage: hvor aktiv du har været, og hvor mange kalorier du har forbrændt, hvor mange kalorier du har indtaget (hvis du indtaster dine måltider i skemaet). Både tracker og app er yderst brugervenlige. Denne billige løsning kommer et spadestik dybere end konkurrenten Fitbit Flex.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S