Kompaktkamera uden kompromisser

Kompaktkameraer er typisk forbundet med en række kompromisser, som den professionelle fotograf nødigt vil affinde sig med, og som får den almindelige bruger til at foretrække sin smartphone. Sådan behøver det nu ikke at være ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med LX100 viser Panasonic, at kompaktkameraer kan det meste - blot du er villig til at betale for det. I det lille og ganske lækre kamerahus er det lykkedes at klemme kamerateknik ind, som man ellers forbinder med væsentligt større kameraer.

 

Mest bemærkelsesværdigt er den store Micro Four Thirds sensor, som man normalt skal anskaffe sig et systemkamera for at få fat i. Kombineret med et førsteklasses Leica DC Vario-Summilux 24-75mm f/1.7-2.8 objektiv samt en stærk Venus-processor, er du rustet til at skyde billeder med en dybde, skarphed og farvegengivelse der kommer tæt på professionelle fotos.

Videoer kan skydes i 4K, og kameraet er udrustet med alt, man forventer af nymoderne features såsom Wi-Fi og NFC. TIl prisen vil du også kunne få et godt spejlrefleks- eller systemkamera, men er kompaktheden afgørende, leverer Panasonic virkelig varen med dette lille kamera.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job