Kompaktkamera uden kompromisser

Kompaktkameraer er typisk forbundet med en række kompromisser, som den professionelle fotograf nødigt vil affinde sig med, og som får den almindelige bruger til at foretrække sin smartphone. Sådan behøver det nu ikke at være ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med LX100 viser Panasonic, at kompaktkameraer kan det meste - blot du er villig til at betale for det. I det lille og ganske lækre kamerahus er det lykkedes at klemme kamerateknik ind, som man ellers forbinder med væsentligt større kameraer.

 

Mest bemærkelsesværdigt er den store Micro Four Thirds sensor, som man normalt skal anskaffe sig et systemkamera for at få fat i. Kombineret med et førsteklasses Leica DC Vario-Summilux 24-75mm f/1.7-2.8 objektiv samt en stærk Venus-processor, er du rustet til at skyde billeder med en dybde, skarphed og farvegengivelse der kommer tæt på professionelle fotos.

Videoer kan skydes i 4K, og kameraet er udrustet med alt, man forventer af nymoderne features såsom Wi-Fi og NFC. TIl prisen vil du også kunne få et godt spejlrefleks- eller systemkamera, men er kompaktheden afgørende, leverer Panasonic virkelig varen med dette lille kamera.

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College