Kompaktkamera uden kompromisser

Kompaktkameraer er typisk forbundet med en række kompromisser, som den professionelle fotograf nødigt vil affinde sig med, og som får den almindelige bruger til at foretrække sin smartphone. Sådan behøver det nu ikke at være ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med LX100 viser Panasonic, at kompaktkameraer kan det meste - blot du er villig til at betale for det. I det lille og ganske lækre kamerahus er det lykkedes at klemme kamerateknik ind, som man ellers forbinder med væsentligt større kameraer.

 

Mest bemærkelsesværdigt er den store Micro Four Thirds sensor, som man normalt skal anskaffe sig et systemkamera for at få fat i. Kombineret med et førsteklasses Leica DC Vario-Summilux 24-75mm f/1.7-2.8 objektiv samt en stærk Venus-processor, er du rustet til at skyde billeder med en dybde, skarphed og farvegengivelse der kommer tæt på professionelle fotos.

Videoer kan skydes i 4K, og kameraet er udrustet med alt, man forventer af nymoderne features såsom Wi-Fi og NFC. TIl prisen vil du også kunne få et godt spejlrefleks- eller systemkamera, men er kompaktheden afgørende, leverer Panasonic virkelig varen med dette lille kamera.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S