Ugens bedste elektronik-køb

Savner du en hurtig smartphone med stor skærm, et TV i knivskarp UHD-kvalitet eller andre gode gadgets, er der rigtig mange penge at spare i denne uge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du på udkig efter ny mobil, og skal den gerne have en stor skærm, så er det svært at komme uden om Samsung Galaxy Note 4, som er markedets måske mest gennemførte kæmpemobil. Den 5,7” store skærm står knivskarpt i WQHD-kvalitet og mobilen er sprængfyldt med kræfter. Som en stor bonus kommer den også med en smart pen, der gør det muligt at skrive noter og tegne i hånden. Alt om DATA var overordentlig begejstrede for den – læs anmeldelsen af Samsung Galaxy Note 4 her.

Prisen var 5.995 kroner, da den kom på markedet, men der er næsten tusind kroner at spare mobilen nu – se prisen på Samsung Galaxy Note 4 her.

Et godt sæt hovedtelefoner er svære at undvære, hvad enten du lytter til musik derhjemme, på kontoret eller på rejsen. Backbeat Pro er velegnede til det hele. Lyden er glimrende og hovedtelefonerne har effektiv støjdæmpning, så omgivelsernes lyde lukkes ude, når du har brug for ro på kontoret eller ønsker afdæmpet musiklytning på flyet. Dertil kommer trådløs tilslutning, lang batterilevetid og et væld af andre gode funktioner. Alt om DATA var stærkt imponerende – læs anmeldelsen af Plantronics BackBeat Pro her.

Hovedtelefonerne kom på markedet til 1.995 kroner, men prisen er nu faldet betydeligt – se prisen på Plantronics BackBeat Pro her.

Er det tid til nyt TV, så er det værd at overveje om det ikke skal være i UHD-kvalitet. Det er fremtidens standard, og sikrer en billedkvalitet, der er fire gange skarpere end Full HD. Det 65” store Panasonic Viera TX-65AX800E er et glimrende bud på et designet UHD-tv. Billedkvaliteten er enestående og du får indbygget WiFi, direkte adgang til streaming samt en lang række smarte funktioner. Datatid syntes rigtig godt om tv’et – læs anmeldelsen af Panasonic Viera TX-65AX800E her.

Det var ikke billigt, da det kom på markedet. Du måtte slippe 39.999 kroner ved lancering. Siden da er prisen imidlertid styrtdykket. Således kan du nu få TV’et til tæt på det halve – se prisen på Panasonic Viera TX-65AX800E her.

Ønsker du et kamera, der er nemt at tage med på farten, men skyder fantastiske billeder, så er Sony RX100 III et rigtig godt ud. Selvom der er tale om et lille kompaktkamera, der kan være i lommen, er det fuld af stærk fototeknik. Billedkvaliteten er således fremragende, og kameraet rummer elektronisk søger samt andre egenskaber du almindeligvis kun får i langt større kameraer. Der blev således uddelt stor ros til kameraet, da Alt om DATA havde det til test – læs anmeldelsen af Sony RX100 III her.

Prisen var 6.899 kroner, da kameraet kom på markedet, men det fås nu væsentligt billigere – se prisen på Sony RX100 III her.

Debatten om DAB-radio kører på fuld tryk. Uanset hvad man synes om standarden, så det ud til, at den kommet for at blive. Vil du være sikker på at kunne høre digital radio de næste mange år frem, er det en god idé at investere i en radio, der modtager DAB+. Fremover sender kanalerne nemlig via denne standard. Med Philips ORT7500 får du en veldesignet radio, der også har Bluetooth, så du kan tilslutte mobil, computer og tablet trådløst. Datatid var godt tilfredse med den – læs anmeldelsen af Philips ORT7500 her.

Den kom på markedet til 2.299 kroner, men der er mange hundrede kroner at spare på den nu – se prisen på Philips ORT7500 her.


Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect