Designlækre Samsung-mobiler til stærke priser

Galaxy A5 og Galaxy A3 er på vej til de danske butikshylder. De byder på to forskellige skærmstørrelse, slankt aluminiumsdesign samt fornuftige priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På fredag lander Samsungs to nye smartphones Galaxy A5 og Galaxy A3 i butikkerne. Telefonerne har metalramme ligesom designmobilen Galaxy Alpha og er skabt specielt til yngre brugere, som let vil kunne fange hverdagens specielleøjeblikke og dele dem på de sociale medier.

”Vi stræber efter at udvikle smartphones, der appellerer bredt, men som stadig er i front, når det kommer til sociale tendenser og design. Med vores seneste tilføjelse sætter vi social interaktion og brugeren i fokus”, siger Jimmy Voss, Sales Manager for IM i Samsung Danmark.

Enestående design til en god pris

Galaxy A5 og Galaxy A3 er Samsungs tyndeste smartphones til dato og er designet til dem, som efterspørger et enkelt og stilrent design. Med Galaxy A5 og Galaxy A3 kan du skabe din personlige smartphone, ikke kun på grund af en lang række forskellige funktioner, men også med hensyn til farve og størrelse - Galaxy A5 har en 5-tommer skærm og Galaxy A3 en 4,5-tommer skærm, og begge telefoner kommer i farverne Peal White, Midnight Black, Platinum Silver og Champagne Gold.

Social interaktion hvor du er i fokus

Begge modeller har et 5 megapixel kamera og innovative funktioner, der gør det nemt at tage selfies. Funktioner som ”Ultra Wide Shot" og "Auto Selfie Mode” gør det muligt at tage et selfie ved hjælp af stemmen eller et vink med hånden og med det samme dele det på sociale medier. Når du foretager et opkald, reducerer "Always Clear Voice Auto Control"-funktionen støj fra omgivelserne, og uploading af billeder og videoer til sociale medier er hurtigt og nemt takket være 4G.

Galaxy A5 og A3 er tilgængelige i butikkerne fra 30. januar og kommer i farverne Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, og Champagne Gold. Den vejledende pris for A5 er 3.300 kr og 2.500 kr for A3

Galaxy A7 på vej

Senere i kvartalet lanceres Galaxy A7, som med en 5,5-tommer skærm er perfekt til dig, der bruger din smartphone til at se film, eller som ønsker at gøre flere ting på én gang - Galaxy A7 har nemlig ”Multiwindow”, en skærmtilstand, der gør det muligt at have flere apps åbne samtidig.

Galaxy A7 er i butikkerne i slutningen af første kvartal og vil være tilgængelig i samme farver som A5 og A3. Prisen er endnu ikke fastlagt.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job