Nyd musikken i ro, når du flyver

Philips nye hørebøffer lukker støjen effektivt ude, når du flyver eller arbejder. De kommer også i en model, der kan sættes direkte i strømstikket iPhone, så du slipper for at oplade.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musik på farten er blevet populært – men intet er så irriterende som at få musikken forstyrret af omgivelsernes støj; ikke mindst i et fly.

Philips har netop sendt en støjdæmpende hovedtelefon på markedet – og om kort tid følger en tilsvarende, som sluttes direkte i Lightning (strømstikket) på Apples iOS-enheder, så du ikke er afhængig af batterier og dermed at skulle oplade hovedtelefonen.

Det er verdens første støjdæmpende hovedtelefoner med Lightning-tilslutning – en tilslutning, Philips også var først med for et par måneder siden, hvor hovedtelefonerne M2L blev sendt på markedet.

NC1L, hvor L’et signaler at strømme kommer fra Lightning-stikket, har tre indstillinger:

ACN, hvor baggrundslyden effektivt holdes ude. Open-ear, hvor du kan følge med i, hvad der foregår omkring dig. Natural voice, hvor ACN er kalibreret, så du på behagelig vis kan føre telefonsamtaler via den indbyggede mikrofon.

Apropos batterier, så har den anden udgave, Fidelio NC1, en praktisk finesse: Hvis du løber tør for strøm, så er det kun støjdæmpningen, der ikke virker. Du vil fortsat kunne bruge hovedtelefonen til at høre musik med, oplyser Nordic Marketing Manager Jakob Axelsson fra Gibson Brands, som står bag Philips’ audioprodukter.

Han tilføjer, at du kan flyve om på den anden side af jorden før du via usb-stikket skal genoplade hovedtelefonen, da batteriet rækker op til 30 timer.

Hovedtelefonerne er i begge udgaver on-ear, så de sidder uden på ørerne, og denne type er valgt med omhu, fordi det gør hovedtelefonerne små, lette og elegante, så de er nemme at have med på rejse. Faktisk foldes de elegant sammen, så de kan ligge i en hånd.

Når du har dem på, sørger de skumfyldte ørepuder - som sidder ergonomisk korrekt - for at de er behagelige at have på i længere tid.

Active Noice Cancelling, ANC, handler om at blokere for udefrakommende støj, som opfanges af fire indbyggede mikrofoner. Det gør, at baggrundsstøjen effektiv lukkes ude – uanset om den er høj- eller lavfrekvent.

De leveres i en elegant rejsetaske, og der følger flyadapter med.

Fidelio NC1 har en vejledende pris på 1.999 kroner, mens
Fidelio NC1L koster 2.499 kroner. Hovedtelefonerne kan købes nu.


Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S