Nyd musikken i ro, når du flyver

Philips nye hørebøffer lukker støjen effektivt ude, når du flyver eller arbejder. De kommer også i en model, der kan sættes direkte i strømstikket iPhone, så du slipper for at oplade.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musik på farten er blevet populært – men intet er så irriterende som at få musikken forstyrret af omgivelsernes støj; ikke mindst i et fly.

Philips har netop sendt en støjdæmpende hovedtelefon på markedet – og om kort tid følger en tilsvarende, som sluttes direkte i Lightning (strømstikket) på Apples iOS-enheder, så du ikke er afhængig af batterier og dermed at skulle oplade hovedtelefonen.

Det er verdens første støjdæmpende hovedtelefoner med Lightning-tilslutning – en tilslutning, Philips også var først med for et par måneder siden, hvor hovedtelefonerne M2L blev sendt på markedet.

NC1L, hvor L’et signaler at strømme kommer fra Lightning-stikket, har tre indstillinger:

ACN, hvor baggrundslyden effektivt holdes ude. Open-ear, hvor du kan følge med i, hvad der foregår omkring dig. Natural voice, hvor ACN er kalibreret, så du på behagelig vis kan føre telefonsamtaler via den indbyggede mikrofon.

Apropos batterier, så har den anden udgave, Fidelio NC1, en praktisk finesse: Hvis du løber tør for strøm, så er det kun støjdæmpningen, der ikke virker. Du vil fortsat kunne bruge hovedtelefonen til at høre musik med, oplyser Nordic Marketing Manager Jakob Axelsson fra Gibson Brands, som står bag Philips’ audioprodukter.

Han tilføjer, at du kan flyve om på den anden side af jorden før du via usb-stikket skal genoplade hovedtelefonen, da batteriet rækker op til 30 timer.

Hovedtelefonerne er i begge udgaver on-ear, så de sidder uden på ørerne, og denne type er valgt med omhu, fordi det gør hovedtelefonerne små, lette og elegante, så de er nemme at have med på rejse. Faktisk foldes de elegant sammen, så de kan ligge i en hånd.

Når du har dem på, sørger de skumfyldte ørepuder - som sidder ergonomisk korrekt - for at de er behagelige at have på i længere tid.

Active Noice Cancelling, ANC, handler om at blokere for udefrakommende støj, som opfanges af fire indbyggede mikrofoner. Det gør, at baggrundsstøjen effektiv lukkes ude – uanset om den er høj- eller lavfrekvent.

De leveres i en elegant rejsetaske, og der følger flyadapter med.

Fidelio NC1 har en vejledende pris på 1.999 kroner, mens
Fidelio NC1L koster 2.499 kroner. Hovedtelefonerne kan købes nu.


Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job