Dansk lyd i luksusklassen

Den stilrene TP200 er skabt til at levere lækker lyd, hvad enten du ser tv eller lytter til din yndlingsmusik trådløst fra din smartphone og pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Behovet for god lyd er ikke blevet mindre efterhånden som hjemmene fyldes af smarte apparater med adgang til film, musik og spil.
For selvom indholdet er nemmere tilgængeligt end nogensinde, er apparaterne - hvad enten der er tale om et superslankt tv eller en letvægtstablet - sjældent skabt til god lyd.

En ordentlig højttaler er nødvendig for at få det bedste ud af det. Med TP200 har danske TP Radio forsøgt at skabe en fleksibel en af slagsen, der kan tilfredsstille alle behov for kvalitetslyd i stuen.

Stilrent design

Den runde højttaler er skabt i aluminium og beklædt med sort stof på fronten. Der er noget klassisk stilrent men samtidig også moderne over designet, der bør kunne passe ubesværet ind i selv de mest møjsommeligt indrettede dagligstuer. Ønsker man et mere personligt tilpasset look, er det muligt at skifte stoffet på fronten til en anden farve.

På toppen finder man knapper til power samt lydstyrke, mens et indhak på bagsiden rummer højttalerens tilslutninger. Disse inkluderer både optisk forbindelse, som kan være anvendeligt til at eksempelvis tv og medie-enheder, samt helt almindelig 3,5 minijack-indgang, som gør det muligt at tilkoble mobiler, iPods og stort set enhver anden type afspiller.

En moderne højttaler skal selvfølgelig også kunne tilsluttes trådløst, og TP Radio har valgt at dette skal ske via Bluetooth. Det sikrer en helt uproblematisk tilkobling. For at skifte fra den ene type tilslutning til den anden, klikker du blot på power-knappen, som lyser i forskellige farver afhængig af kilden. Det er enkelt og brugervenligt, dog ryger lidt af højttalerens ellers gennemførte elegance ved de farvestrålende knapper.

Dækker hele spektret

Der er gods i højttaleren. En vægt på ikke mindre end ni kilo giver en betryggende fornemmelse af kvalitet. Der er da heller ikke sparet på komponenterne. Lyden leveres af to klasse D tweetere på hver 50 W, suppleret af to klasse D woofere ligeledes på 50 W hver.

Lydkvaliteten er sprød og detaljeret, med en fin fylde, som egner sig godt til de fleste typer musik. Til filmbrug har TP200 endda en ekstra finesse i form af den integrerede HDSX-teknologi, som giver en flerdimensionel lydoplevelse, tilpasset det enkelte rum. Således skaber TP200 en surround-lignende fornemmelse, hvor lyden strækker sig et godt stykke ud over højttalerens fysiske rammer.

Fantastisk allround-højttaler

Med TP200 er det lykkedes danske TP Radio at skabe en alsidig højttaler, der formår at forene stilrent design med moderne trådløs teknologi og ikke mindst glimrende lydkvalitet, der gør den til en fornøjelse at bruge til såvel film som musik.

Læs hele testen i Alt om DATA 04/2015, som er på gaden d. 19. februar.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS