Testens billigste hænger på

Der er plads til forbedringer, men testens billigste klarer sig ganske godt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste falder ikke igennem. Medion Akoya X57299 står på en nydelig fod og har en plastramme, der minder om den, du finder hos mange af de øvrige testdeltagere. Der er alle de tilslutninger, du forventer, og endda USB, så du let kan sætte udstyr til skærmen.

Også menuerne er fine og indeholder de indstillinger, du skal bruge. De er ikke så detaljerede og giver ikke de samme muligheder som på de mere kostbare skærme. Men køber du en skærm som denne, er det til allroundbrug og ikke kritisk billedbehandling.

Foden giver en næsten perfekt højde over bordet, og det er heldigt, da skærmen ikke kan flyttes op og ned.

Billedet skuffer ikke. Du får den høje skarphed fra UHD-opløsningen og god dybde i farverne. Panelet har tendens til at variere lidt i baggrundslyset. Samtidig er nuancerne – overgangen i farverne – ikke helt så gode som på de lidt dyrere skærme. Men alt målt og vejet er der tale om en skærm, der leverer fin kvalitet til en meget lav pris.

Der er dog plads til forbedringer målt på ergonomien. Skærmen står på en fod, der kun tillader, at du vipper den frem og tilbage. Du kan ikke justere den i højden og skal stille et par store bøger under, hvis den skal højere op. Skærmen er heldigvis monteret, så den befinder sig i en højde, der er passende for de fleste.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job