Testens billigste hænger på

Der er plads til forbedringer, men testens billigste klarer sig ganske godt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste falder ikke igennem. Medion Akoya X57299 står på en nydelig fod og har en plastramme, der minder om den, du finder hos mange af de øvrige testdeltagere. Der er alle de tilslutninger, du forventer, og endda USB, så du let kan sætte udstyr til skærmen.

Også menuerne er fine og indeholder de indstillinger, du skal bruge. De er ikke så detaljerede og giver ikke de samme muligheder som på de mere kostbare skærme. Men køber du en skærm som denne, er det til allroundbrug og ikke kritisk billedbehandling.

Foden giver en næsten perfekt højde over bordet, og det er heldigt, da skærmen ikke kan flyttes op og ned.

Billedet skuffer ikke. Du får den høje skarphed fra UHD-opløsningen og god dybde i farverne. Panelet har tendens til at variere lidt i baggrundslyset. Samtidig er nuancerne – overgangen i farverne – ikke helt så gode som på de lidt dyrere skærme. Men alt målt og vejet er der tale om en skærm, der leverer fin kvalitet til en meget lav pris.

Der er dog plads til forbedringer målt på ergonomien. Skærmen står på en fod, der kun tillader, at du vipper den frem og tilbage. Du kan ikke justere den i højden og skal stille et par store bøger under, hvis den skal højere op. Skærmen er heldigvis monteret, så den befinder sig i en højde, der er passende for de fleste.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub