Testens billigste hænger på

Der er plads til forbedringer, men testens billigste klarer sig ganske godt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste falder ikke igennem. Medion Akoya X57299 står på en nydelig fod og har en plastramme, der minder om den, du finder hos mange af de øvrige testdeltagere. Der er alle de tilslutninger, du forventer, og endda USB, så du let kan sætte udstyr til skærmen.

Også menuerne er fine og indeholder de indstillinger, du skal bruge. De er ikke så detaljerede og giver ikke de samme muligheder som på de mere kostbare skærme. Men køber du en skærm som denne, er det til allroundbrug og ikke kritisk billedbehandling.

Foden giver en næsten perfekt højde over bordet, og det er heldigt, da skærmen ikke kan flyttes op og ned.

Billedet skuffer ikke. Du får den høje skarphed fra UHD-opløsningen og god dybde i farverne. Panelet har tendens til at variere lidt i baggrundslyset. Samtidig er nuancerne – overgangen i farverne – ikke helt så gode som på de lidt dyrere skærme. Men alt målt og vejet er der tale om en skærm, der leverer fin kvalitet til en meget lav pris.

Der er dog plads til forbedringer målt på ergonomien. Skærmen står på en fod, der kun tillader, at du vipper den frem og tilbage. Du kan ikke justere den i højden og skal stille et par store bøger under, hvis den skal højere op. Skærmen er heldigvis monteret, så den befinder sig i en højde, der er passende for de fleste.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S