Stil og substans

Dir-818lw kan fås i rød, blågrøn, sort og hvid. Prisen er omkring 600 kroner, og den svarer meget godt til det, man får for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle farvevarianterne har lånt deres storebrors cylindriske facon, der ligner en miniatureudgave af Mac Pro. DIR-818LW er dog mere kompakt og kan snildt ligge i en mappe.

D-Links nye routere afbalancerer udseende og ydelse.

Desværre går det fikse udseende ikke igen i DIR-818LW’s nørdede brugerflade. Der er fem hovedkategorier, der hver for sig rummer en række underkategorier på venstre side, og det hele er meget ordrigt og langtrukkent. Slet ikke så smart som routerens fysiske fremtoning. Det er et tilbageskridt i forhold til det instrumentbræt, som D-Link leverede til sin DGL-5500 Gaming Router.

D-Link kom brølende og udfordrede Trendnet på 802.11ac-radioen. Sådan så det i hvert fald ud på afstand. Fraværet af beamforming-support endte dog med at give Trendnet prisen, selvom DIR-818LW ikke har noget at skamme sig over her.

Den leverede 233 Mb/s i soveværelset og 150 Mb/s i spise-stuen, mens alle de andre routere (bortset fra Trendnets) aldrig kom over 100 Mb/s i nogen test.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo