Stil og substans

Dir-818lw kan fås i rød, blågrøn, sort og hvid. Prisen er omkring 600 kroner, og den svarer meget godt til det, man får for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle farvevarianterne har lånt deres storebrors cylindriske facon, der ligner en miniatureudgave af Mac Pro. DIR-818LW er dog mere kompakt og kan snildt ligge i en mappe.

D-Links nye routere afbalancerer udseende og ydelse.

Desværre går det fikse udseende ikke igen i DIR-818LW’s nørdede brugerflade. Der er fem hovedkategorier, der hver for sig rummer en række underkategorier på venstre side, og det hele er meget ordrigt og langtrukkent. Slet ikke så smart som routerens fysiske fremtoning. Det er et tilbageskridt i forhold til det instrumentbræt, som D-Link leverede til sin DGL-5500 Gaming Router.

D-Link kom brølende og udfordrede Trendnet på 802.11ac-radioen. Sådan så det i hvert fald ud på afstand. Fraværet af beamforming-support endte dog med at give Trendnet prisen, selvom DIR-818LW ikke har noget at skamme sig over her.

Den leverede 233 Mb/s i soveværelset og 150 Mb/s i spise-stuen, mens alle de andre routere (bortset fra Trendnets) aldrig kom over 100 Mb/s i nogen test.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S