Stil og substans

Dir-818lw kan fås i rød, blågrøn, sort og hvid. Prisen er omkring 600 kroner, og den svarer meget godt til det, man får for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle farvevarianterne har lånt deres storebrors cylindriske facon, der ligner en miniatureudgave af Mac Pro. DIR-818LW er dog mere kompakt og kan snildt ligge i en mappe.

D-Links nye routere afbalancerer udseende og ydelse.

Desværre går det fikse udseende ikke igen i DIR-818LW’s nørdede brugerflade. Der er fem hovedkategorier, der hver for sig rummer en række underkategorier på venstre side, og det hele er meget ordrigt og langtrukkent. Slet ikke så smart som routerens fysiske fremtoning. Det er et tilbageskridt i forhold til det instrumentbræt, som D-Link leverede til sin DGL-5500 Gaming Router.

D-Link kom brølende og udfordrede Trendnet på 802.11ac-radioen. Sådan så det i hvert fald ud på afstand. Fraværet af beamforming-support endte dog med at give Trendnet prisen, selvom DIR-818LW ikke har noget at skamme sig over her.

Den leverede 233 Mb/s i soveværelset og 150 Mb/s i spise-stuen, mens alle de andre routere (bortset fra Trendnets) aldrig kom over 100 Mb/s i nogen test.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job