Stil og substans

Dir-818lw kan fås i rød, blågrøn, sort og hvid. Prisen er omkring 600 kroner, og den svarer meget godt til det, man får for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle farvevarianterne har lånt deres storebrors cylindriske facon, der ligner en miniatureudgave af Mac Pro. DIR-818LW er dog mere kompakt og kan snildt ligge i en mappe.

D-Links nye routere afbalancerer udseende og ydelse.

Desværre går det fikse udseende ikke igen i DIR-818LW’s nørdede brugerflade. Der er fem hovedkategorier, der hver for sig rummer en række underkategorier på venstre side, og det hele er meget ordrigt og langtrukkent. Slet ikke så smart som routerens fysiske fremtoning. Det er et tilbageskridt i forhold til det instrumentbræt, som D-Link leverede til sin DGL-5500 Gaming Router.

D-Link kom brølende og udfordrede Trendnet på 802.11ac-radioen. Sådan så det i hvert fald ud på afstand. Fraværet af beamforming-support endte dog med at give Trendnet prisen, selvom DIR-818LW ikke har noget at skamme sig over her.

Den leverede 233 Mb/s i soveværelset og 150 Mb/s i spise-stuen, mens alle de andre routere (bortset fra Trendnets) aldrig kom over 100 Mb/s i nogen test.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job