Digitale satsninger giver pote for dansk musik

For andet år i træk oplever danske musikselskaber økonomisk vækst.
Dermed belønner forbrugerne musikbranchens digitale satsninger. Det
viser nye tal, som musikselskabernes brancheorganisation IFPI
offentliggør i dag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musikbranchen har de seneste år fokuseret intensivt på at skabe nye digitale broer til forbrugerne. Og den satsning ser ud til at betale sig. I 2014 omsatte musikselskaberne for 437 mio. kr. Det er en vækst på 1,8 % i forhold til 2013 og samtidig den højeste omsætning siden 2010.

Væksten skyldes en øget omsætning fra streamingtjenesterne, der i 2014 stod for hele 58,5 % af det samlede marked for salg af indspillet musik.

Streaming omsatte for 256 millioner kroner, og indtægterne fra tjenester som Spotify, WiMP, Play og Deezer er dermed vokset med 50,5 % på et år.

Den samlede vækst sker på trods af en nedgang i salget af både cd’er og downloads. Omsætningen fra cd-salg faldt i 2014 med 26,7 % og står nu for blot 23,8 % af den samlede omsætning. Samtidig faldt download med hele 36,1 % og udgør blot 15,8 % af markedet. Outsiderformatet vinyl oplever derimod en vækst på 27,9 % og udgør nu 1,7 % af indtægterne fra indspillet musik.

Henrik Daldorph, bestyrelsesformand i IFPI, er tilfreds med årets nøgletal:

”Musikbranchen har gennemgået en hæsblæsende udvikling i løbet af de seneste år. Men uanset hvor meget det har stormet på vores kontorer, har vi hele tiden haft øjnene rettet mod at give forbrugerne gode digitale muligheder. Vi har slået en del kolbøtter undervejs, men den fortsatte vækst i branchen giver os en tro på, at vi er på rette vej.”

Fokus på nye forretningsområder

Ud over satsningen på digitale tjenester har musikselskaberne de sidste år foldet deres forretningsområder ud og skabt nye indtægtskilder. Derfor offentliggør IFPI for første gang omsætningstal fra musikselskabernes øvrige indtægtsområder. De viser, at branchen ved siden af det traditionelle salg af musik omsatte for 85,3 mio. kr. inden for områder som kommercielle partnerskaber, koncertvirksomhed og eksport af musik.

Henrik Daldorph finder opdyrkningen af nye indtægtskilder helt oplagt:

”Musikken har en større værdi i samfundet, end musikselskabernes økonomi umiddelbart viser. Derfor har vi et godt udgangspunkt for at optimere indtægterne til musikselskaberne og de musikere, vi samarbejder med. Det gør vi blandt andet ved at være mere åbne over for det øvrige erhvervslivs behov.”

KMD A/S

Vendor Security Compliance Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird