Smartwatch uden nørderi

LG Watch Urbane byder på et væld af smarte funktioner, men er designet som et klassisk armbåndsur i kvalitetsmaterialer for at appellere til det tjekkede bymenneske.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

LG har valgt at benytte den igangværende Mobile World Congress til at præsentere LG Watch Urbane – et Android-ur designet som et klassisk armbånds-ur.

Den runde urskive er skabt i rustfrit stål og uret leveres med sort urrem i læder, der kan udskiftes med en almindelig urrem med 22 millimeters fatning, så brugeren selv kan tilpasse sit LG Watch Urbane efter anledning, humør eller tøjstil.

Derved bygger LG videre på G Watch R, som kom i efteråret. Det ur var vi ikke så voldsomt begejstrede for her på Alt om DATA, da der var gået for meget på kompromis med design og materialer, men LG lover at kvaliteten er bedre i Watch Urbane, så vi sætter forventningerne op.

LG Watch Urbane har 1,3” rund P-OLED skærm, som nedtones når enheden ikke er aktiv, for at give optimal batterilevetid.

Styresystemet er Android Wear, som blandet kan fortælle, hvem der ringer, læse meddelelser, kontrollere musik og give kørselsanvisninger via Google Maps. Uret er kompatibel med smartphones baseret på Android 4.3 eller nyere. Ligesom G Watch R, er LG Watch Urbane kompatibel med flere af de største fitness apps til Android, og er udstyret med en PPG-sensor, der kan måle hjertefrekvens og gennemsnitlig puls, hvilket gør uret velegnet som trænings-ur.

LG Watch Urbane forventes at blive lanceret i Danmark i april måned til en vejledende pris på 2.690 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S