Smartwatch uden nørderi

LG Watch Urbane byder på et væld af smarte funktioner, men er designet som et klassisk armbåndsur i kvalitetsmaterialer for at appellere til det tjekkede bymenneske.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

LG har valgt at benytte den igangværende Mobile World Congress til at præsentere LG Watch Urbane – et Android-ur designet som et klassisk armbånds-ur.

Den runde urskive er skabt i rustfrit stål og uret leveres med sort urrem i læder, der kan udskiftes med en almindelig urrem med 22 millimeters fatning, så brugeren selv kan tilpasse sit LG Watch Urbane efter anledning, humør eller tøjstil.

Derved bygger LG videre på G Watch R, som kom i efteråret. Det ur var vi ikke så voldsomt begejstrede for her på Alt om DATA, da der var gået for meget på kompromis med design og materialer, men LG lover at kvaliteten er bedre i Watch Urbane, så vi sætter forventningerne op.

LG Watch Urbane har 1,3” rund P-OLED skærm, som nedtones når enheden ikke er aktiv, for at give optimal batterilevetid.

Styresystemet er Android Wear, som blandet kan fortælle, hvem der ringer, læse meddelelser, kontrollere musik og give kørselsanvisninger via Google Maps. Uret er kompatibel med smartphones baseret på Android 4.3 eller nyere. Ligesom G Watch R, er LG Watch Urbane kompatibel med flere af de største fitness apps til Android, og er udstyret med en PPG-sensor, der kan måle hjertefrekvens og gennemsnitlig puls, hvilket gør uret velegnet som trænings-ur.

LG Watch Urbane forventes at blive lanceret i Danmark i april måned til en vejledende pris på 2.690 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S