Huawei klar med sit første smart-ur

Huawei
Watch skal appellere både til den modebevidste og sportsentusiasten med
sit elegante design og indbyggede fitness-funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Årets Mobile World Congress bød ikke overraskende på et væld af nye smart-ure, som giver dig sms’er, emails, kalender, apps og opkald på håndleddet. Kinesiske Huawei melder sig nu også på banen med Huawei Watch, der som mange af de andre ure kører på Android Wear.

Vi fik et kig på uret ved messen, og må umiddelbart konstatere at Huawei har gjort en flot indsats for at gøre designet så lidt tech-nørdet som muligt. Den runde ur-ramme skabt i rustfrist stål, mens den 1,4" store skærm er af safirkrystal, så den modstår ridser og skræmmer. Der er en mulighed for at vælge mellem 40 forskellige ur-remme, så man få det look man ønsker.

Med mulighed for at måle hjerterytme, forbrændte kalorier, højdemeter, antal skridt, distance m.m., appellere Huawei Watch også til sportsentusiasten.

Resten af specifikationerne er mere eller mindre identiske med de andre Android-ure, der er på markedet - Qualcomm 1,2GHz processor, 512 MB ram, 4GB lokal lagringsplads samt Bluetooth 4.1.

Huawei Watch kommer i de tre farver guld, sølv og sort i forskellige materialer. Prisen er endnu ikke offentliggjort.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland