Nu er den seneste Sonos-software klar til iOS

Version 5.3 af Sonos’ Controller-app kan nu hentes til iPhones og
iPads, mens Android-brugerne nu kan nyde godt af den færdige version.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye version af Sonos’ Controller-app blev annonceret sidst i januar, men var i første omgang kun ude som en beta-version til Android-brugerne. Nu er den færdige version tilgængelig både til Android- og til iOS-enheder.

Nyhederne i Sonos 5.3 omfatter:

* En hurtigere måde til håndtering af alle rum i huset: Du kan nemt flytte musikken rundt i huset via en mere tilgængelig rummenu – nu tilgængelig ved at trykke øverst på enhver skærm i Sonos app’en

* En bedre oplevelse på tablets: Nye dedikerede skærme, der viser, hvad der aktuelt afspilles og musikudforskning på iOS- og Android-tablets gør skift mellem skærmene mere intuitivt.

* Skift hurtigt mellem skærmene: Du kan nu åbne musikmenuen ved at swipe fra venstre til højre på din telefon. Swipe op for at komme direkte tilbage til Afspiller nu.

* Vil du høre omkvædet igen? Nummerets statuslinje vises nu på en fremtrædende plads på skærmen Afspiller nu under albumcoveret. Træk markøren frem eller tilbage i den sang, du vil afspille.

* Nemmere at blande: Shuffle mode og crossfade er tilbage, hvor de hører til. Tryk på info-knappen på Afspiller nu skærmen.

Sonos 5.3 kan hentes i App Store og Google Play.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S