Nu er den seneste Sonos-software klar til iOS

Version 5.3 af Sonos’ Controller-app kan nu hentes til iPhones og
iPads, mens Android-brugerne nu kan nyde godt af den færdige version.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye version af Sonos’ Controller-app blev annonceret sidst i januar, men var i første omgang kun ude som en beta-version til Android-brugerne. Nu er den færdige version tilgængelig både til Android- og til iOS-enheder.

Nyhederne i Sonos 5.3 omfatter:

* En hurtigere måde til håndtering af alle rum i huset: Du kan nemt flytte musikken rundt i huset via en mere tilgængelig rummenu – nu tilgængelig ved at trykke øverst på enhver skærm i Sonos app’en

* En bedre oplevelse på tablets: Nye dedikerede skærme, der viser, hvad der aktuelt afspilles og musikudforskning på iOS- og Android-tablets gør skift mellem skærmene mere intuitivt.

* Skift hurtigt mellem skærmene: Du kan nu åbne musikmenuen ved at swipe fra venstre til højre på din telefon. Swipe op for at komme direkte tilbage til Afspiller nu.

* Vil du høre omkvædet igen? Nummerets statuslinje vises nu på en fremtrædende plads på skærmen Afspiller nu under albumcoveret. Træk markøren frem eller tilbage i den sang, du vil afspille.

* Nemmere at blande: Shuffle mode og crossfade er tilbage, hvor de hører til. Tryk på info-knappen på Afspiller nu skærmen.

Sonos 5.3 kan hentes i App Store og Google Play.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S