Lenovo Yoga 2 Pro

Lenovo Yoga 2 Pro er i den testede konfiguration testens dyreste deltager. Lækker forventer man at den er, og det er den også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er også en glimrede eksponent for, hvad man typisk kan forvente, når man går fra det mellemste segment, og over i det dyrere segment af 2-i-1 bærbare. Det er ikke fordi, at ydelsen eksploderer, der er snarere kælet lidt for detaljerne.

Man får lidt mere af det hele, eksempelvis den meget voldsomme ssd på 512 GB. Skærmopløsningen er også testens absolut højeste med 3200 x 1800 pixel, hvilket igen resulterer i testens højeste pixeltæthed på 276,05 ppi.

 

Udover førnævnte så er det interessant, at de bedste egenskaber fra de billige og mellemdyre enheder mødes i denne enhed. Det er en stærk Ultrabook, men den er samtidig meget lettere og tyndere end modellen fra Asus, der ellers virker lige så velbygget.

Her er vægten dog sænket til beskedne 1,40 kg, og den er betydeligt smallere om livet. Det gør den mere mobil, trods at der også her er tale om en 13,3"-bærbar. Kvalitetsindtrykket er overbevisende, lige fra det smækre metalchassis til det indre af den bærbare.

Metallet på ydersiden har en gummiagtig belægning, og det indre er udstyret med en læderlignende gummiagtig belægning, der bare er behagelig at røre ved.

Som sagt er den stærk, den fungerer udover almindelig bærbar-mode i stand-mode, i telt-mode og flippet 360 grader i tablet-mode. Skærmen er virkelig lækker og lysstærk med en touchfunktion, og touch fungerer glimrende. Også her kan skærmen vippe en anelse ved touch
i almindelig og stand-mode.

Tastaturet er baggrundsbelyst, den er meget behagelig i brug med Lenovos specielle udformede taster. Den indbyggede clickpad er ikke helt så stor som hos Asus, men den fungerer lige så godt. I forhold til nogle af konkurrenterne mangler der lige en enkelt USB-port, men det er petitesser.
Ser man på ydelsen, er der ingen svage sider at spore, processoren er stærk, der er godt med ram, den meget store ssd er ligeledes meget hurtig. Det giver en meget responsiv oplevelse.

Den er god til at fange og fastholde en god hurtig Wi-Fi-forbindelse. Batteriniveauet er lidt svagere end hos testens bedste.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job