Lenovo Yoga 2 Pro

Lenovo Yoga 2 Pro er i den testede konfiguration testens dyreste deltager. Lækker forventer man at den er, og det er den også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er også en glimrede eksponent for, hvad man typisk kan forvente, når man går fra det mellemste segment, og over i det dyrere segment af 2-i-1 bærbare. Det er ikke fordi, at ydelsen eksploderer, der er snarere kælet lidt for detaljerne.

Man får lidt mere af det hele, eksempelvis den meget voldsomme ssd på 512 GB. Skærmopløsningen er også testens absolut højeste med 3200 x 1800 pixel, hvilket igen resulterer i testens højeste pixeltæthed på 276,05 ppi.

 

Udover førnævnte så er det interessant, at de bedste egenskaber fra de billige og mellemdyre enheder mødes i denne enhed. Det er en stærk Ultrabook, men den er samtidig meget lettere og tyndere end modellen fra Asus, der ellers virker lige så velbygget.

Her er vægten dog sænket til beskedne 1,40 kg, og den er betydeligt smallere om livet. Det gør den mere mobil, trods at der også her er tale om en 13,3"-bærbar. Kvalitetsindtrykket er overbevisende, lige fra det smækre metalchassis til det indre af den bærbare.

Metallet på ydersiden har en gummiagtig belægning, og det indre er udstyret med en læderlignende gummiagtig belægning, der bare er behagelig at røre ved.

Som sagt er den stærk, den fungerer udover almindelig bærbar-mode i stand-mode, i telt-mode og flippet 360 grader i tablet-mode. Skærmen er virkelig lækker og lysstærk med en touchfunktion, og touch fungerer glimrende. Også her kan skærmen vippe en anelse ved touch
i almindelig og stand-mode.

Tastaturet er baggrundsbelyst, den er meget behagelig i brug med Lenovos specielle udformede taster. Den indbyggede clickpad er ikke helt så stor som hos Asus, men den fungerer lige så godt. I forhold til nogle af konkurrenterne mangler der lige en enkelt USB-port, men det er petitesser.
Ser man på ydelsen, er der ingen svage sider at spore, processoren er stærk, der er godt med ram, den meget store ssd er ligeledes meget hurtig. Det giver en meget responsiv oplevelse.

Den er god til at fange og fastholde en god hurtig Wi-Fi-forbindelse. Batteriniveauet er lidt svagere end hos testens bedste.

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S