Lenovo Yoga 2 Pro

Lenovo Yoga 2 Pro er i den testede konfiguration testens dyreste deltager. Lækker forventer man at den er, og det er den også.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er også en glimrede eksponent for, hvad man typisk kan forvente, når man går fra det mellemste segment, og over i det dyrere segment af 2-i-1 bærbare. Det er ikke fordi, at ydelsen eksploderer, der er snarere kælet lidt for detaljerne.

Man får lidt mere af det hele, eksempelvis den meget voldsomme ssd på 512 GB. Skærmopløsningen er også testens absolut højeste med 3200 x 1800 pixel, hvilket igen resulterer i testens højeste pixeltæthed på 276,05 ppi.

 

Udover førnævnte så er det interessant, at de bedste egenskaber fra de billige og mellemdyre enheder mødes i denne enhed. Det er en stærk Ultrabook, men den er samtidig meget lettere og tyndere end modellen fra Asus, der ellers virker lige så velbygget.

Her er vægten dog sænket til beskedne 1,40 kg, og den er betydeligt smallere om livet. Det gør den mere mobil, trods at der også her er tale om en 13,3"-bærbar. Kvalitetsindtrykket er overbevisende, lige fra det smækre metalchassis til det indre af den bærbare.

Metallet på ydersiden har en gummiagtig belægning, og det indre er udstyret med en læderlignende gummiagtig belægning, der bare er behagelig at røre ved.

Som sagt er den stærk, den fungerer udover almindelig bærbar-mode i stand-mode, i telt-mode og flippet 360 grader i tablet-mode. Skærmen er virkelig lækker og lysstærk med en touchfunktion, og touch fungerer glimrende. Også her kan skærmen vippe en anelse ved touch
i almindelig og stand-mode.

Tastaturet er baggrundsbelyst, den er meget behagelig i brug med Lenovos specielle udformede taster. Den indbyggede clickpad er ikke helt så stor som hos Asus, men den fungerer lige så godt. I forhold til nogle af konkurrenterne mangler der lige en enkelt USB-port, men det er petitesser.
Ser man på ydelsen, er der ingen svage sider at spore, processoren er stærk, der er godt med ram, den meget store ssd er ligeledes meget hurtig. Det giver en meget responsiv oplevelse.

Den er god til at fange og fastholde en god hurtig Wi-Fi-forbindelse. Batteriniveauet er lidt svagere end hos testens bedste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S