Asus Transformer Book Flip

Stærk 2-i-1 bærbar der med fleksibilitet overbeviser i begge roller, dog med styrken som bærbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med Asus Transformer Book Flip TP 300 tages et kæmpe skridt væk fra de to første deltagere, ikke blot prismæssigt, men også typemæssigt. Den er selvfølgelig også en 2-i-1 bærbar, men præmisserne er nogle helt andre.

Her er der mere tale om en traditionel bærbar, der samtidigt kan fungere som tablet. Skærmrammen kan roteres 360 grader om sin længdeakse, den kan også anvendes i stand-mode, eller i telt-mode, i begge tilfælde kan man bruge den 10-fingers touchskærm uden at skulle tænke på tastaturet.
I telt-mode kommer Asus-logoet på skærmen til at stå på hovedet, en lille designsvipser måske.

 

Bortset fra det er Transformer Book Flip en virkelig velkonstrueret 2-i-1 bærbar, der yderligere er veldesignet med stramme linjer og komplimenterende farver.

Det hele er samlet i et meget solidt chassis, der gør udstrakt brug af metallegeringer. Hele det indre inklusive siderne er skabt i et stykke metal uden overgange. Det er meget flot, men det tvinger også vægten op på 1,70 kg.

Det er således ikke den letteste 2-i-1 bærbare at tumle, hvis man skal sidde med den i skødet. Heldigvis kan den anvendes som bærbar, som tablet, i stand-mode og endelig i telt-mode. Den er med andre ord meget fleksibel.
Touchskærmen er ganske flot med dens full HD-opløsning, der er tale om en meget lysstærk skærm med flot farvegengivelse. Den er dog noget følsom overfor indkommende lys. Touch fungerer fint med en responsiv oplevelse.

Skal man klandre den lidt, er skærmen tilbøjelig til at vippe lidt, når man bruger touch og normal- og stand-mode. I telt- mode er dette elimineret, og den bærbare står for øvrigt her klippestabilt.

Transformer Book Flip er meget stærk, ja faktisk er den testens stærkeste, hvis man ser hen over alle målinger, det er lige fra processor til ssd, og den har også en fin hukommelsesbåndbredde.

Der er godt med tilslutningsmuligheder. Tastaturet er godt, ganske vist kunne enkelte taster være større. Den indbyggede clickpad er stor og giver god kontrol i alle situationer. Den bærbare giver ind imellem lidt lyd fra sig, og den er testens dårligste på Wi-Fi-fronten.

Batterilevetiden er til gengæld bedre end ventet.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura