Alt om DATA tester bærbare harddiske

Vil du have kolossale mængder data med på farten, så er det måske tiden at anskaffe dig en bærbar harddisk. Vi tester 5 for at se hvilken, der giver mest valuta for pengene. Glæd dig også til den endegyldige guide til, hvordan du bliver en ægte PC-guru samt et væld af test, artikler, guider og nyheder om den nyeste teknologi. Det hele i det nye nummer af Alt om DATA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Moderne bærbare er sjældent udrustet med store harddiske. Derfor kan det være nødvendigt at tage en ekstern harddisk med, når du vil have adgang til store mængder filer på farten. Der findes masser af små modeller, som er nemme at smide i tasken og kobles hurtigt til computeren via USB. Vi tog fat i fem af de nyeste for at give dem et grundigt tjek i testmaskinen.

Sådan bliver du en PC-guru
Du læser Alt om DATA, og derfor er du sandsynligvis en af de mest IT-kyndige i din omgangskreds. Men hvad skal der egentlig til for at du kan kalde dig PC-guru? Vi gennemgår 5 ting, du er nødt til at have helt tjek på, for at gøre dig fortjent til titlen. Læs hvordan du bliver den, der kan fikse alle dine bekendtes IT-problemer.

Skal mobilen være buet?
Kampen om mobilkunderne er nådeløs, og midlerne til at lokke brugerne i biksen bliver mere og mere fantasifulde. Samsungs seneste våben i kampen er buede skærme. Dem finder man på den helt nye topmodel Galaxy S6 edge, men også på Galaxy Note Edge, som vi havde fingrene i og gav en grundig undersøgelse med de skeptiske test-briller på. Læs hvordan den buede mobil klarede sig i det nye nummer af Alt om DATA.

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 05/2015, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk kommer i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S