Godt for begyndere

Picasa er populært. Det er nemlig let at gå til. Det kan måske ikke så meget som de fleste af konkurrenterne på markedet, men Picasa er et godt program at begynde med.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Første gang du bruger Picasa 3.9, får du en grundig gennemgang af programmet, ligesom du får mulighed for at importere alle dine billeder fra interne såvel som eksterne harddiske.

Redigeringsværktøjerne retter skønhedsfejl og perspektiv, men billedet er lidt uskarpt.

Betjeningen er baseret på simple ikoner, der er lette at tyde og giver dig et godt overblik over programmets funktioner. For at gå i gang med redigeringsprocessen klikker du blot på et billede.

Standardredigeringsværktøjerne er inddelt i fem kategorier med hver sit ikon, og klikker du på et ikon, kommer undermenuerne frem, og de giver et godt overblik over dine værktøjer.

Du kan rette røde øjne og fjerne pletter fra billedet, og du kan lægge filtre oven på billederne. Picasas udbud af værktøjer minder meget om standardfunktionerne i de fotoprogrammer, der følger med i din smartphone i dag.

Picasa 3.9 understøtter dog live preview, hvor du i realtid kan følge med i, hvad du laver. Det er fint. Og slutresultatet er nærmest forbavsende godt for et gratisprogram – takket være de grundige autoredigeringsværktøjer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job