Godt for begyndere

Picasa er populært. Det er nemlig let at gå til. Det kan måske ikke så meget som de fleste af konkurrenterne på markedet, men Picasa er et godt program at begynde med.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Første gang du bruger Picasa 3.9, får du en grundig gennemgang af programmet, ligesom du får mulighed for at importere alle dine billeder fra interne såvel som eksterne harddiske.

Redigeringsværktøjerne retter skønhedsfejl og perspektiv, men billedet er lidt uskarpt.

Betjeningen er baseret på simple ikoner, der er lette at tyde og giver dig et godt overblik over programmets funktioner. For at gå i gang med redigeringsprocessen klikker du blot på et billede.

Standardredigeringsværktøjerne er inddelt i fem kategorier med hver sit ikon, og klikker du på et ikon, kommer undermenuerne frem, og de giver et godt overblik over dine værktøjer.

Du kan rette røde øjne og fjerne pletter fra billedet, og du kan lægge filtre oven på billederne. Picasas udbud af værktøjer minder meget om standardfunktionerne i de fotoprogrammer, der følger med i din smartphone i dag.

Picasa 3.9 understøtter dog live preview, hvor du i realtid kan følge med i, hvad du laver. Det er fint. Og slutresultatet er nærmest forbavsende godt for et gratisprogram – takket være de grundige autoredigeringsværktøjer.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics