Mus med særlige talenter

Logitechs nye trådløse mus kan tilsluttes flere enheder på
en gang og udnytter dit styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan måske være svært at få øje på, hvad der kan revolutioneres indenfor teknologiverdenen, når det drejer sig om vores trofaste følgesvend i computerarbejdet: Musen. Ikke desto mindre er en mus andet end et par knapper og et scrollhjul, og det beviser Logitech med deres nye trådløse mus, som de kalder deres mest avancerede mus til dato.

Logitech MX Master Wireless Mouse er navnet på det nye vidunder, der, udover at have de sædvanlige fordele fremfor sin forgænger såsom længere batterilevetid, forbedret ergonomisk design og hurtigere reaktion på vanskeligere overflader som glas, har fået særlige evner. Den nye MX-mus er nemlig skabt ud fra devisen om, at flere og flere mennesker arbejder på tværs af både skærme, enheder og operativsystemer. Derfor kan den nye mus tilsluttes op til tre enheder via enten den medfølgende mini-modtager eller Bluetooth Smart-teknologi – du kan også benytte modtageren fra den forrige MX-mus. Du skifter mellem dine enheder såsom stationær, bærbar eller tablet via en lille knap på undersiden, og Alt om DATA kunne til et møde med Logitechs Product Manager, Arnaud Perret-Gentil, konstaterer, at overgangen gik lynhurtigt og problemfrit.

Derudover medfølger der software, der gør, at musen kan udnytte de særlige funktioner, der er i dit styresystem, uanset om du bruger Windows eller en Mac. Musen har f.eks. en knap, der kan gengive de håndbevægelser, som Mac-brugere kender fra deres styresystem. Du kan naturligvis tilpasse musens scrollhjul, klikhjul eller særlige tommelfingerhjul til dine præferencer, så du kan scrolle til siden, åbne programmer og meget andet lynhurtigt.

Logitech MX Master har en batterilevetid på op til 40 dage, hvilket er en fordobling i forhold til forgængerens 20 dage, og har du travlt, kan du glæde dig over, at du med blot fire minutters opladning kan få nok strøm til en hel dags brug. Musen er klar på markedet i april til en vejledende pris på 899 kroner.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS