Mus med særlige talenter

Logitechs nye trådløse mus kan tilsluttes flere enheder på
en gang og udnytter dit styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan måske være svært at få øje på, hvad der kan revolutioneres indenfor teknologiverdenen, når det drejer sig om vores trofaste følgesvend i computerarbejdet: Musen. Ikke desto mindre er en mus andet end et par knapper og et scrollhjul, og det beviser Logitech med deres nye trådløse mus, som de kalder deres mest avancerede mus til dato.

Logitech MX Master Wireless Mouse er navnet på det nye vidunder, der, udover at have de sædvanlige fordele fremfor sin forgænger såsom længere batterilevetid, forbedret ergonomisk design og hurtigere reaktion på vanskeligere overflader som glas, har fået særlige evner. Den nye MX-mus er nemlig skabt ud fra devisen om, at flere og flere mennesker arbejder på tværs af både skærme, enheder og operativsystemer. Derfor kan den nye mus tilsluttes op til tre enheder via enten den medfølgende mini-modtager eller Bluetooth Smart-teknologi – du kan også benytte modtageren fra den forrige MX-mus. Du skifter mellem dine enheder såsom stationær, bærbar eller tablet via en lille knap på undersiden, og Alt om DATA kunne til et møde med Logitechs Product Manager, Arnaud Perret-Gentil, konstaterer, at overgangen gik lynhurtigt og problemfrit.

Derudover medfølger der software, der gør, at musen kan udnytte de særlige funktioner, der er i dit styresystem, uanset om du bruger Windows eller en Mac. Musen har f.eks. en knap, der kan gengive de håndbevægelser, som Mac-brugere kender fra deres styresystem. Du kan naturligvis tilpasse musens scrollhjul, klikhjul eller særlige tommelfingerhjul til dine præferencer, så du kan scrolle til siden, åbne programmer og meget andet lynhurtigt.

Logitech MX Master har en batterilevetid på op til 40 dage, hvilket er en fordobling i forhold til forgængerens 20 dage, og har du travlt, kan du glæde dig over, at du med blot fire minutters opladning kan få nok strøm til en hel dags brug. Musen er klar på markedet i april til en vejledende pris på 899 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec