Mus med særlige talenter

Logitechs nye trådløse mus kan tilsluttes flere enheder på
en gang og udnytter dit styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan måske være svært at få øje på, hvad der kan revolutioneres indenfor teknologiverdenen, når det drejer sig om vores trofaste følgesvend i computerarbejdet: Musen. Ikke desto mindre er en mus andet end et par knapper og et scrollhjul, og det beviser Logitech med deres nye trådløse mus, som de kalder deres mest avancerede mus til dato.

Logitech MX Master Wireless Mouse er navnet på det nye vidunder, der, udover at have de sædvanlige fordele fremfor sin forgænger såsom længere batterilevetid, forbedret ergonomisk design og hurtigere reaktion på vanskeligere overflader som glas, har fået særlige evner. Den nye MX-mus er nemlig skabt ud fra devisen om, at flere og flere mennesker arbejder på tværs af både skærme, enheder og operativsystemer. Derfor kan den nye mus tilsluttes op til tre enheder via enten den medfølgende mini-modtager eller Bluetooth Smart-teknologi – du kan også benytte modtageren fra den forrige MX-mus. Du skifter mellem dine enheder såsom stationær, bærbar eller tablet via en lille knap på undersiden, og Alt om DATA kunne til et møde med Logitechs Product Manager, Arnaud Perret-Gentil, konstaterer, at overgangen gik lynhurtigt og problemfrit.

Derudover medfølger der software, der gør, at musen kan udnytte de særlige funktioner, der er i dit styresystem, uanset om du bruger Windows eller en Mac. Musen har f.eks. en knap, der kan gengive de håndbevægelser, som Mac-brugere kender fra deres styresystem. Du kan naturligvis tilpasse musens scrollhjul, klikhjul eller særlige tommelfingerhjul til dine præferencer, så du kan scrolle til siden, åbne programmer og meget andet lynhurtigt.

Logitech MX Master har en batterilevetid på op til 40 dage, hvilket er en fordobling i forhold til forgængerens 20 dage, og har du travlt, kan du glæde dig over, at du med blot fire minutters opladning kan få nok strøm til en hel dags brug. Musen er klar på markedet i april til en vejledende pris på 899 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S